06.2015 07.2015

Web sitesi yönetiyorsanız en sık karşılaşacağınız sorunlardan biri 500 Internal Server Error hatasıdır.

Bu hataya bir çok etken sebep olabilir. WordPress kullanıcılarının bu hata ile karşılaşma olasılığı çok daha yüksektir. 500 Internal Server Error hatasını çözmek için dikkatli ve sabırlı bir şekilde çözüm yolları denenmelidir.

Çözüm için başta yapılması gereken sitemizin yedeğini tam olarak alalım çünkü 500 Internal Server Error hatası sitemizde birşeylerin silindiği anlamına gelmez, bir yerlerde bağlantının ve ya uyumsuzluğun olduğunu gösterir. Yedek alalım ki olası veri kayıplarında tekrar hatanın başına dönelim.

WordPress kullanıyorsanız eklenti kaynaklı 500 Internal Server Error hatasının çözümü?

500-internal-server-error-hatasi

Böyle bir durumda FTP üzerinden wp-content/plugins klasörüne gelin ve plugins klasörünün adını değiştirin mesela pluginss olsun. Böylelikle sitemizdeki bütün eklentiler etkisiz hale gelecektir. Sitemizi tarayıcıdan açmaya çalışalım. Site açılınca eklentiler etkisiz hale geldiğinden birçok sorun olabilir ama paniklemeyin. Site bozuk bir şekilde açılıyorsa dahi anlayın ki 500 Internal Server Error hatasına eklentilerden birisi neden oluyordur. Tekrar FTP den pluginss klasörunun adını tekrar plugins yapın ve site yönetim paneline normal bir şekilde giriş yapın eklentiler kısmında bütün eklentilerin etkisizleştirilmiş olduğunu göreceksiniz.

Sırasıyla eklentileri aktif hale getirerek 500 Internal Server Error hatasına neden olan eklentiyi bulabilirsiniz.

Tema kaynaklı 500 Internal Server Error hatasının çözümü?

Eklentilerde yaptığımız yöntemi Temalar için de yapabiliriz.

Sorun eğer tema kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız bu yöntemi mevcut temanızın olduğu klasör adını değiştirin ve sitenizi kontrol edin 500 Internal Server Error hatası almıyorsanız sorun temada demektir.

.htaccess dosyasının neden olduğu 500 Internal Server Error hatasının çözümü?

FTP üzerinden host ve ya serverınıza bağlanın .htaccess dosyasını silin ve sitenizin yönetim panelinden Ayarlar / Kalıcı bağlantı ayarları sekmesine tıklayın ve hiç bir değişiklik yapmadan, değişiklikleri kaydet‘e tıklayın.

Bu işlem sonucunda host ve ya serverınızda otomatik olarak .htaccess dosyası oluşturulacaktır ve 500 Internal Server Error sorunu buradan kaynaklanıyorsa çözüme kavuşmuş olacaktır.

Diğer bir 500 Internal Server Error hata nedeni de host ve ya serverınızın mevcut ziyaretçi trafiğini kaldırmıyor olmasıdır. Bu durumda sizin teknik olarak yapabileceğiniz pek birşey yok servis sağlayıcınızla iletişime geçerek çözüm önerisi isteyebilirsiniz.

810 defa Okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir