26 07.03.2021

Adidas Virüsü WhatsApp’ta Yayılıyor!

Normalde Adidas Virüsü önceden de vardı ama yayılma hızı bu kadar hızlı değildi. 8 Mart Dünya Kadınlar gününü fırsat bilen virüs hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor.

Yayılma hızı o kadar büyüdü “Adidas” kelimesi arama motorlarında zirveye oturmuş durumda. Şikayetvar.com’da konu ile ilgili o kadar şikayet oluştu ki Adidas Türkiye açıklama yapmak zorunda kaldı. Adidas Türkiye tarafından yapılan açıklamaya şu şekilde:

“Tarafımıza ilettiğiniz bilgilendirme için teşekkür ederiz. Bahsi geçen web sayfası, adidas’a ait olmadığı gibi konunun da adidas Türkiye’nin kampanyasıyla ilgisinin olmadığını, adidas’ın ilgili web sayfası ile ilgili herhangi bir yönetim ve sorumluluğunun bulunmadığını ve hiç bir şekilde dikkate alınmaması gerektiğini önemle bildirmek isteriz. İlgili web sayfasının kapatılması için resmi süreç tarafımızca takip edilmektedir.

Adidas Group Müşteri Hizmetleri”

WhatsApp’ta Adidas markasının logosunu kullanan ve 1 milyon ayakkabıdan birini kazanabileceğinizi söyleyen bir link geliyor ve linke tıklamanız isteniyor. Linke tıklamanız durumunda açılan sayfada katılım bilgilerinizi doldurmanızı istiyor. Kişisel bilgileri kendi elinizle teslim etmiş oluyorsunuz. Virüs, bilgilerinizi almakla yetinmiyor ve Bilgileri gönder butonuna tıkladıktan sonra sizi bir .APK uzantılı dosyayı yüklemeniz isteniyor. Dosya telefona yüklendikten sonra sizden root izni almış oluyor. Yani telefonunuz üzerinde tam yetkiye sahip oluyor. Hiç bir güvenlik duvarına takılmadan telefonunuzda tam yönetici yetkisi ile bütün bilgilere ulaşabiliyor. Burada en kritik konu root yetkisine sahip olduğu için bankacılık uygulamalarında hiç bir engelle karşılaşmadan hesaplarınıza erişebiliyor. Virüs en son son bir hamle ile rehberinizde ki kişilere yeni kurbanlar bulmak için aynı şekilde Adidas dan hediye kazandığınıza dair mesajlar gönderiyor.

Burada tabi ki konu adidas değil. Dönem dönem aynı yöntemle farklı şekilde kurbanlarını ikna etmek isteyen virüs farklı içerikler içeren mesajlar görmüştük. Geçmişte Pandemi yardımı, Kredi kart aidatı iadesi, Korona aşı randevusu, Bankada unutulan paranız var mı v.b. çok çılgınca fikirlerle karşımıza çıkmıştı virüs.

Tanıdıklarınız mesaj sizden geldiği için size güveniyor ve onlarda aynı şekilde virüsün kurbanı oluyorlar.

Burada dikkat edilmesi gereken konular:

Bir markanın logosunun kullanılması gerçekte de mesajın o markadan geldiğini göstermez.

Gelen mesajda linke tıklamanız isteniyorsa, Size sunulan teklif gerçekten çok iyiyse, Size sunulan ödül göstereceğiniz çabadan büyükse (linke tıklayıp formu dolduracağınız basit bir çaba.) kesinlikle inanmayın.

Tüm bu sürecin bütün aşamalarında mobil anti virüs kullanmış olsanız bile bir işe yaramayacaktır. Çünkü bütün aşamalarda virüse siz onay vermiş oluyorsunuz. Bu nedenle size gelen bu tür mesajlarda ki işlemleri yapmadan önce gerçekliğini araştırın. Bir hediye vaat ediliyorsa firmanın kendi web sitesinden veya sosyal medya hesaplarından araştırın.

Artık bedava diye sunulan mesajlardan, linklerden uzak durmamız gerektiğini anlamamız gerekiyor.

“Adidas Virüsü WhatsApp’ta Yayılıyor!” için bir cevap

  1. İlahr dedi ki:

    Evet buna benzer çok mesaj geliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir