15.12.2020 114 defa okundu

Yelişim yerlerinin büyümesi ve nüfusun artması sonucu mevcut adres siteminde de sorunlar yaşanmaya başladı.

Özellikle online alışverişin artması ve diğer nedenlerden dolayı mevcut adres sistemi yetersiz kalmaya başladı.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Daire Başkanı Levent Yazıcı, mevcut adres sisteminin değişeceğini İngiltere’de ki bir anısını anlatarak söylemişti.

Yazıcı, İngiltere’de bir ev kiraladığında Emlakçıya evin adresini sorar. Emlakçı kendisine 6 haneli bir kod söyleyerek evle ilgili bütün işlemlerini bu kod ile yapabileceğini söyler.

Buna göre her haneye 9 haneli bir sayı verilecek. Vatandaşlar bu sayı ile resmi ve özel kurumlarda adresle alakalı bütün işlemlerini yapabilecek. İşlemlerinin yapılabilmesi için hanesine verilen kodu söylemesi yeterli olacak. Örneğin evin bulunduğu cadde ismi değişse bile eve verilen kod değişmeyeceği için herhangi bir karışıklık olmayacak. Uzun uzadıya adreslerin yazılması olmayacak, Benzer sokak, cadde isimlerinden kaynaklanan karışıklıkların önüne geçilmiş olacak.

Yazıcı, bu sistemin yaygın bir şekilde uygulanabilmesi ve sistemin oturması için BTK, İç Ticaret Genel Müdürlüğü ve diğer kargo şirketleriyle görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Hane sahipleri direkt olarak hane koduna geçiş yapmayacak. Dileyen bu kodu alacak ve ev ile alakalı bütün işlemlerini bu kod ile yapabilecek. Kod 10 haneden oluşacak ve her eve benzersiz bir şekilde bir adet verilecek, değişmeyecek. Ülke genelinde her konuta 10 haneli kod verilmiş olacak.

Aslında 2013 yılında yapılan düzenleme ile DASK zorunlu deprem sigortaları yapılırken poliçelerde her haneye bir kod veriliyordu. Bu kodun Nüfus ve Vatandaşlık İşleri tarafından da kullanılması ile Vatandaşlarda kendi işlemlerini bu kod ile yapmasının önü açılmış olacak.

DASK pilot olarak BURADA ki adresten adres kodu sorgulamayı aktif hale getirmiş durumda. Ama şu an hala pilot aşamasında olduğunu belirtelim. İlerleyen zamanda E-Devlet üzerinden de Adres kodunu öğrenebileceksiniz. Pilot uygulama olacağı için sorgulama sisteminde mutlaka kesintiler olacaktır veya sorgulama sayfası değişecektir. Biz de ilerleyen zamanda bu içeriği sizler için güncellemeye çalışacağız.

İlerleyen dönemde E-Devlet üzerinden de rahatlıkla sorgulanabileceği için herhangi bir sorunla karşılaşılmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir