03.12.2021 124 defa okundu

AdSense, internet içerik üreticilerinin reklam göstererek para kazanmalarını sağlayan bir Google Servisidir.

Çalışma mantığı olarak şahıs veya firmalar Google ADS üzerinden reklam verirler. Google Adsense sahipleri de reklam göstererek gelir elde ederler.

Böylelikle reklam verenler ve reklam gösterenler yüz yüze gelmeden karmaşık ve detaylı sözleşmelere ihtiyaç duymadan Reklam ihtiyaçlarını karşılamış olurlar.

Google sahip olmuş olduğu Arama motoru sayesinde çok geniş, büyük kitlelere ulaşabilmektedir. Bu gücünü reklam veren ve reklam gösterenleri bir araya getirerek kullanmaktadır. Tabi kendisi de komisyonunu almaktadır.

Google Adsense onayı almak para kazanmanın en önemli adımıdır. Onayı almak için de Web Site sahiplerinin belirli kriterleri yerine getirmesi gerekmektedir. Google tarafından belirlenen bu kriterler çeşitli zamanda değişikliğe uğruyor olsa da genel itibariyle mantık hep aynıdır.

Adsense almadan önce Web Site sahiplerinin, Web Sitelerini onay sürecine hazırlaması gerekmektedir.

Bu konuda tecrübelerimize dayanarak aşağıda bahsedeceğimiz kuralları yerine getirmeniz durumunda Adsense onayını kolaylıkla alabileceğinizi düşünüyoruz.

Bahsedeceğimiz konuların bir çoğu zaten Google Yayıncı Politikalarında bahsedilmiş ama biz yinede kısa kısa bahsedeceğiz.

Şimdi sırasıyla onay alabilmek için yapmamız gerekenleri sıralayalım:

Site içeriğinde Yasa Dışı içerik, Hak ihlali, Telif hakkı olmamalı.

Örneğin normalde ücretli bir programın serial, crack li halini yayınlayamaz, dağıtamazsınız. Yasa dışı bir şekilde telifi sizde olmayan flimleri ki fragmanlar da dahildir buna yayınlayamazsınız.

Google Play da yer alan bir .APK dosyasının doğrudan sunucunuzdan indirtmesini sağlayamazsınız.

Görsel ve Yazılarınız kopyala yapıştır şeklinde olamamlıdır. İçerikleriniz ve Görselleriniz özgün olmalıdır. Giriş/Gelişme/Sonuç şeklinde bir okuyucunun içeriği okuduğu zaman yazı okunaklı ve anlam olarak akışkan olmalıdır. En az 300 kelimelik bir içerik olmalıdır. Yazı Fontunu göz yormayacak şekilde olmalı iç içe geçmemelidir.

İçerikler gerçek olmalıdır. Herhangi bir canlıya şiddet içermemelidir.

Çarpıtma içerik olmamalıdır. Yazı başlığı ve içerik uyumlu olmalıdır.

Adsense Onay Alabilmek İçin Web Sitemiz Nasıl Olmalı

Bu konuda en az Google Yayıncı Politikaları kadar önemli bir konudur.

Elbette bunlar mutlaka olması gereken kurallar değil ve ilerleyen zamanda değişebilir. Sadece yukarıda da belirttiğimiz gibi tecrübelerimize dayanarak öneride bulunuyoruz.

Son güncellemeleri ile birlikte Google Web Site hızına önem vermektedir. Web Siteniz hızlı olmalıdır.

Temanız hızlı olmalı ve hem Masaüstü hem de Mobil görünümü responsive (Sitenin görüntülendiği ekrana göre sitenin genişliğini kendi ayarlaması) olmalıdır. Temanız anlaşılır ve sade olmalıdır.

Domain ve Site içeriğinizin birbirleri ile alakalı olmasını tavsiye ederiz. Örneğin bir Teknoloji haberleri yayınlayacağınız web sitesi açmayı düşünüyorsanız Alan Adınızın içerisinde de “Teknoloji” kelimesinin keçmesini tavsiye ederiz.

Bir yazarlı siteler de elbette onay alabilir ama yazar kadrosunun olduğu siteler daha kolay onay alabilir.

Sitenizin İletişim, Hakkında, Gizlilik politikası sayfaları mutlaka olsun. Bunlar yine (İletişim sayfası hariç)  300 kelime olmalı. İletişim formunuz illa ki form doldurma şeklinde olmasa da olur. İletişim sağlanması için bir telefon, mail adresinin de belirtilmesi yeterli olacaktı.

Çerez bildirim sisteminiz mutlaka olsun.

İlk başvuru esnasında bildirim pop up şeklinde açılan bildirmelerden kaçının, Ziyaretçileri rahatsız eden bildirim sistemleri kullanmayın.

Bu elbette tartışılabilir ama temiz bir IP adresi kullanın. Biliyorsunuz bir Hosting de, bir IP adresinde binlerce web sitesi olabiliyor. Mümkünse sitenize özel bir IP adresi kullanın. İlk başvuruda onay alamazsanız bu yöntemi en sona bırakın.

Başvuru için en az 25 içeriğiniz olsun. Kategorileriniz boş olmasın. Yani bir Kategoriye giriş yaptığınızda sizi boş bir sayfa karşılamasın.

Görselleriniz özgün olsun ve sitenizde kullanacağınız görseller aynı standartta olsun. Yani boyutu, uzantısı aynı olsun. Bu durum sizi ilerleyen zamanda da farklı sorunlar yaşadığınızda rahatlatacaktır. Uzantı olarak .webp formatını kullanmanızı tavsiye ederim. (.webp Google tarafından geliştirilen, kullanılan ve günümüzde WordPress dahil bir çok CMS ve Tarayıcının desteklediği bir uzantıdır.)

Şimdilik bu kadar. İlerleyen zamanda bu yazımızı yeni tecrübe ve güncellemelere göre değiştireceğiz. Sormak istediğiniz soruları yorumlar kısmından sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir