01.2018 01.2018

Türkiye’nin bölücü terör örgütlerine karşı sınır ötesinde başlattığı operasyonda kullanılan yerli mühimmat ve silah oranı %75 oranında. Son yıllarda yapılan çalışmalar meyvesini vermeye başladı ve Stratejik silah ve mühimmatlarını kendi üretmeye başladı.

Afrin de kullanılan yerli silahlar Dünyanın dikkatini de çekiyor. Batının baskısından kurtulmak isteyen ülkeler ve alternatif silah teknolojisi arayan ülkeler ya Türkiye den doğrudan alım yapıyor ya da ortak projeler yapmak istiyorlar.

Afrin de kullanilan yerli silahlar

Afrin de dikkat çeken yerli silahlar:

Milli Piyade Tüfeği : Yerli imkanlarla geliştirildi. NATO standartlarının üstünde birçok koşulda çalışabiliyor. 7.62 mm çapındaki silahın etkili menzili 400 metre. TSK personeline peyderpey dağıtılmaya başlandı. G3 diye tabir edilen Alman patentli silahların yerini alacak.

T129 Atak Helikopteri : İtalyan Agusta Westland A129 helikopterinin gövdesi esas alınarak yerli silah ve yazılımlarla donatıldı. Silah kontrol sistemi ve kullanılan silahlar yerli. Terör örgütlerine karşı gösterdiği başarılardan sonra edinilen tecrübeler dikkate alınarak bir üst modeli geliştirilecek. Bu konuda çalışmalar başladı bile. Atak ile ilgilenen ülkeler de var.

T155 Fırtına Obüsü : Tanka benzeyen, Tankın hafif ve hızlı olanına Obüs denir. Fırtına Obüsü bu tanımın hakkını veriyor ve Dünyada sınıfının en iyisi. 1 dakikada 6 atış yapabiliyor. 3 top atışını verdiği eğim ile aynı noktaya atabiliyor. En büyük yeteneklerinden biri de hedefe harekat halinde atış yapabilmesidir. Silah ve Yazılım sistemi yine ASELSAN’a aittir.

TR-300 Kasırga Füzesi : Türkiye’nin en büyük eksiklerinden biri Füze sistemleri. Bu ihtiyacı karşılamak için geliştirilen Kasırga Füzesi 100 km atış yapabiliyor. Yakın zamanda Yerli Balistik Füze denemesinin yapılacağının müjdesini de verelim. Balistik Füze denemesinde 14000 fit hedefleniyor.

Hassas Güdüm Kiti (HGK) : Filmler de görmüşsünüzdür. Savaş uçaklarından körü körüne bomba bırakılır ya işte Ülkemiz bunu akıllı hale getirdi. Mevcut bombalara takılan sistem ile 40 km den hedefe bırakılabiliyor. Proje birçok ülke !!! tarafından engellenmeye çalışıldı. TÜBİTAK geliştirdi. Başardık. Müşterisi çok.

Som Füzesi : Düşmanın stratejik noktalarını vurmak için kullanılır Som Füzeleri. Kısa, Orta, Uzun menzillileri vardır. Nedir bu Som? Yere çok yakın gider. Radara görünmez. Hava savunma sistemlerine görünmez. Türkiyem yaptı. Tamamı yerli. Uçaktan, karadan ve denizden ateşlenebiliyor.

UMTAS Füzesi : At-Unut ve At-Güncelle kullanım modlarına sahip. Yerli teknoloji. Hedefini 3 bin 750 metreden vurabiliyor.En büyük özelliği atıldıktan sonra hareket hainde ki hedefe kilitlenebiliyor olması. Hedefin peşinde.

Altay Milli Tank : Çok engellenmeye çalışıldı. Türkiye motorunu yerli üretme konusunda inatçı ve ihtiyaç. Portatif yapıldı. Çalışmalar tam hız devam ediyor. Başarılı olursak Ordumuzun da kullanılan Leopar Tanklarının yerini alacak.

KOBRA : 9 personel taşıyor. Zırhlı. OTOKAR tarafından geliştirildi. Zırh teknolojisini geliştirmeye yönelik yatırım devam ediyor.

BORA-12 Keskin Nişancı Tüfeği : Jandarma Genel Komutanlığı– MKE ortak geliştirdi. 7.62 mm çapındaki tüfeğin etkili menzili bin 200 metre.

Kirpi Personel Taşıyıcı : Yüzde 70 yerli imkanla üretildi. Teknolojisi BMC’ye ait. Mayına ve el yapımı patlayıcılara karşı güçlü zırhlara sahip. Lastikleri patlasa da 40 kilometre gidebiliyor.

ANKA VE BAYRAKTAR: Türkiye geçmişte yokluğunu çok çekti. Şimdi SİHA teknolojisine sahip nadir ülkelerden biri. TSK’nın terörle mücadele operasyonlarında şehit sayısının asgari seviyeye düşürülmesine büyük katkı sağladı.

KORAL : İlk Suriye olayları patlak verince tanıdık. İyi ki de tanıdık. Elektronik harp silahı. Rus uzmanlarının ifadelerine göre S – 400 silah sitemini bile %30 oranında yanıltıyor. Hava araçlarını kör ediyor ya da yanıltıyor.

Türkiye Zırhlı araç, kısa mesafe füze sistemleri, ve insansız hava araçları konusunda nazar değmesin çok çok gelişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir