08.07.2015 116 defa okundu

Android işletim sistemini kullanan telefonlarda yüklü olarak gelen bazı uygulamalardan nasıl kurtulabiliriz, işte cevabı. Android ekosistemi açık kaynaklı bir ekosistem olduğu için, üreticiler cihazlarına kurduğu ROM’lara pek çok ek uygulamayı dahil edebiliyor.

Cihazda ön yüklü olan ROM’daki uygulamalar malesef tamamen silinmiyor. Çünkü uygulamaların yükleme dosyası, telefonun sistem dosyaları arasında yer aldığı için ve admin yetkisi olan, ROOT yetkiniz olmadığı için o uygulamaları kaldıramıyorsunuz.Android-de-Kalici-Uygulamalari-KaldirinPeki neden kaldırmamız gerekiyor ?

Android’de bir uygulamayı kullanmasanız bile arka planda çalışabiliyor. Yani sistemde yüklü olması bir açıdan yeterli. Bu da özellikle RAM kullanımına negatif etki eden bir durumdur.

Telefonda olan kullanmadığınız uygulamaları kaldırarak, RAM kullanımını daha aza indirebilirsiniz. Bu da cihazınızın performansını olumlu yönde etkileyecektir.

Root yapmadan nasıl kurtulacağız ?

Esasında ROM’a sabitlenmiş olarak gelen uygulamaları doğrudan cihazdan silmeniz çok zordur. Üreticinin ona izin vermesi gerekmektedir. Kaldıramazsınız fakat devre dışı bırakabilirsiniz. Bizim bu yazıda yapacağımız işlem de uygulamaları devre dışı bırakmak.

1) Telefonumuzun ”Ayarlar” bölümünden ”Uygulamalar” kısmına giriyoruz.Android-de-Kalici-Uygulamalari-Kaldirin-22) Daha sonra karşımıza gelen ekranda ”indirilenler” bölümü ve uygulamalar yer alacaktır.Android-de-Kalici-Uygulamalari-Kaldirin-33) Ekranı Sola doğru birkaç kez kaydırarak Tüm uygulamaları ve devre dışı bırakılan uygulamalar bölümünü görebilirsiniz.Android-de-Kalici-Uygulamalari-Kaldirin-54) Daha sonra kaldırmak istediğiniz uygulamanın üstüne tıklayıp Yüklenen güncellemeleri kaldırarak, uygulamanın minimum yer kaplamasını sağlıyoruz ve en son devre dışı bırak diyoruz.Android-de-Kalici-Uygulamalari-Kaldirin-6Sizler android’de ön yüklü uygulamaları siliyor musunuz ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir