07.2015 07.2015

Microsoft‘un mobil işletim sistemi olan Windows Phone‘un sesli asistanı Cortana, yakında Android‘e ve iOS‘e gelmesi bekleniyor. Cortana‘nın Android sürümü apk formatında sızdırılmış durumda!

Mayıs ayında Microsoft‘un sesli asistanı Cortana‘nın Windows Phone dışına çıkarak rakip işletim sistemleri Android ve iOS‘e de geleceği açıklanmıştı. Kullanıcılarından büyük ilgi gören Cortana‘nın ülkemizdeki kullanıcılar için en büyük dezavantajı ise Türkçe dil desteğinin olmaması  gibi gözüküyor.Temmuz ayı içerisinde beta sürümünün yayınlanacağını açıklayan Microsoft, final ve iOS sürümlerinin ne zaman çıkacağına dair hiçbir açıklama yapmamıştı.

Android-icin-Cortana-Sizdirilmasi

Cortana Şimdi Android’de!

Microsoft yayınlamadan önce sızdırılan Cortana‘nın Android sürümü, tahmin edileceği üzere Windows Phone da da çalışmıyor. İşletim sistemi ile tam entegre edilemeyen Cortana, doğal olarak Google Now gibi çalışamayacaktır. Cortana ile yapabileceğiniz şeyler arasında alarm kurmak, birisini aramak gibi işlevler yer alırken Cortana, aynı zamanda hatırlatıcı oluşturmanıza da imkan tanıyor. Hava durumu ve spor sonuçlarını da öğrenebileceğiniz Cortana‘yı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

336 defa Okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir