07.2015 07.2015

Android işletim sistemli akıllı telefonlarımızda çok sayıda uygulamayı ve servisi aktif şekilde kullanmaktayız. Arka planda çalışmasını sürdüren araçlar da var. Sınırlı 3G internet paketlerimizle ay sonuna kadar idare etmemiz için mobil veri kullanımını azaltmak gerekebiliyor. Neyse ki Google Android kullanıcılarının internet kullanımını azaltmasına yardım sağlayan çeşitli araçlar sunuyor, çeşitli üreticilerin de akıllı telefonlarında mobil veri kullanımını azaltmak isteyen kullanıcılar için çözümler sunduklarını görüyoruz. Android işletim sistemli cihazınızda mobil veri kullanımını azaltmak için bu beş adımı takip edebilirsiniz.AndroidAndroid Mobil Veri Kullanımını Aza İndirmek

1. Chrome Veri Tasarrufu Özelliğini EtkinleştirinAndroid-Mobil-Veri-Kullanimini-Aza-indirmek-1Google Chrome web tarayıcısının ayarlarında “Veri tasarrufu” bölümü var. Burada internet trafiğinin içerdiği veri sıkıştırmaya tabii tutuluyor ve web’de gezinme deneyiminiz olumsuz etkilenmeden internet kullanımı azaltılıyor. Kullanımınıza bağlı olarak bir ayda megabyte’larca (hatta belki gigabyte boyutunda) veri tasarrufu yapabilirsiniz. Google Chrome ayarlarına girip “Veri tasarrufu” özelliğini etkinleştirmeniz yeterli olacaktır.

2. İhtiyaç Duymadığınız Uygulamaların Eşitlemesini KapatınAndroid-Mobil-Veri-Kullanimini-Aza-indirmek-2Akıllı telefonunuzda bulunan ve veri eşitlemesi yapmasına gerek duymadığınız uygulamaların eşitleme özelliklerini devre dışı bırakarak data paketiniz ve pil seviyenizde ciddi bir tasarruf elde edebilirsiniz. “Ayarlar” menüsündeki “Hesaplar” simgesine dokunun, burada veri senkronizasyonu yapan uygulamalar karşınıza çıkacaktır. Gerekli görmediğiniz araçlarda eşitlemeyi devre dışı bırakmanızda bir sorun yok.

3. Veri Kullanımını SınırlayınAndroid-Mobil-Veri-Kullanimini-Aza-indirmek-3Android işletim sistemindeki “Veri kullanımı” menüsü 3G internet kullanımını azaltmak için değerli bir kaynak niteliğindedir. Burada data paketinizi hızlı tüketen uygulamaları bulabilirsiniz. Hücresel ağ için kota belirleme seçeneğinin sunulması bizler için çok büyük avantaj. Yine buradan arka planda veri transferi gerçekleştirilmesi engellenebilmekte. Arayüzdeki grafikten ağ kullanımının izlediği seyri takip edebilirsiniz.

4. Uygulama Güncellemelerini Wi-Fi Üzerinden YükleyinAndroid-Mobil-Veri-Kullanimini-Aza-indirmek-4Hücresel şebeke üzerinden uygulama güncellemelerini yüklemek zorunlu durumlar dışında şüphesiz kötü bişeydir. Uygulama güncellemelerini Wi-Fi üzerinden indirerek değerli 3G paketinizi daha acil durumlar için kullanabilirsiniz. Uygulamaların 3G üzerinden güncellenmesini önlemek için Google Play’e erişin, “Ayarlar” menüsüne girin. “Uygulamaları otomatik güncelle” seçeneğine dokunun ve “Uygulamaları otomatik güncelleme” veya “Uygulamaları yalnızca Wi-Fi üzerinden güncelle” seçeneklerinden birisini işaretleyin.

5. Haritaları Çevrimdışı Kullanım İçin KaydedinAndroid-Mobil-Veri-Kullanimini-Aza-indirmek-5Google Maps uygulamasında faydalanacağınız bölgelerin harita verilerini Wi-Fi üzerinden çevrimdışı kullanım için kaydederek hücresel ağ paketinizin hızla tükenmesini engelleyebilirsiniz. İşlem oldukça basit. Google Maps’i açın, ziyaret etmek istediğiniz konumu aratın. Sonuç belirdiğinde üzerine dokunun ve sağ üst bölümdeki üç noktalı butonu kullanın. “Save offline map” – “Haritayı çevrimdışı kaydet” i tercih edin.

Batarya sürenizde artış veya internet paketinizin uzun süre dayandığını farkettiniz mi ?

903 defa Okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir