06.2015 07.2015

Android tabanlı akıllı telefonlarımızın pil seviyeleri gün içerisinde hızla düşüyor ve iş gününün son saatlerinde sıkıntılı anlar yaşayabiliyoruz. Cihazınızın pil performansından memnun değilseniz pil ömrünü uzatmak adına çeşitli önlemler almanız gerekmektedir. Bu küçük rehberimizde yer alan ipuçları tek başlarına çok etkili olmayabilir ancak hepsi bir araya geldiğinde akıllı telefonunuzun tam dolu pille daha uzun kullanma sürelerine erişmesinde büyük rol oynayacaktır. Android işletim sistemli akıllı telefonunuzda pil ömrünü uzatmak için bu adımları takip edebilirsiniz.Android-Pil-Omru-Nasil-UzatilirAndroid Pil Ömrü Nasıl Uzatılır

1) Pil Canavarı UygulamalarAndroid-Pil-Omru-Nasil-Uzatilir-1Uygulamalar akıllı telefonların şarjlarını kayda değer şekilde harcıyor, bazıları elbette daha fazla güç tüketimine neden olmakta. Pil canavarı uygulamaları tespit etmek için “Ayarlar” menüsündeki “Pil” seçeneğini kullanabilirsiniz. Sorunlu bir uygulama tespit ederseniz kaldırıp tekrar yükleyin. Durum değişmez ise kalıcı olarak kaldırmayı deneyin.

2) Yeniden BaşlatmaAndroid-Pil-Omru-Nasil-Uzatilir-2Bu şüphesiz çok teknik bir açıklama değil gibi görümekte ancak Android’li cihazınızı yeniden başlatmak önbelleğin temizlenmesi ve pilin daha uzun süre dayanabilmesini sağlıyor. Ürünün şarjının sürekli olarak tamamen bitmesini beklemeyin, onun yerine düzenli şarj edin ve yeniden başlatma işlemini elle gerçekleştirin. Pozitif etkisini fark edeceksiniz.

3) Gereksiz Servisleri KapatmaAndroid-Pil-Omru-Nasil-Uzatilir-3Akıllı telefonunuzu aktif olarak kullanmadığınız zamanlarda Wi-Fi ve Bluetooth’u kapatın, bu bağlantılar aşırı derecede pil tüketebiliyor. Önemli anlarda cihazın şarjının mutlaka bitmemesi gerekiyorsa NFC, GPS ve hücresel data bağlantısını da kapatın. Bu ayarların çoğu bildirim çubuğundaki hızlı erişim butonlarından yapılabiliyor.

4) Siyaha Geri DönünAndroid-Pil-Omru-Nasil-Uzatilir-4Ekran parlaklığını düşürmenin pil süresine ciddi bir fayda sağladığı artık herkes tarafından biliniyor. Arka plan görselinizin renginin dahi pil tüketiminde rol oynadığının farkında mısınız? Özellikle AMOLED teknolojisini yer alan ekranlarda mümkün olduğunca siyah ya da koyu renkler içeren duvar kağıtları kullanılarak pil tasarrufu sağlanabiliyor.

5) Farklı Bir Arayüz KullanımıAndroid-Pil-Omru-Nasil-Uzatilir-5Farklı bir launcher yani arayüz kullanmak isteyebilirsiniz. Bazı arayüzler widget’lar için data kullanımı gibi farklı nedenlerle cihazınıza ağırlık bindirebilir ve akıllı telefonunuzun yavaşlamasına, pil tüketiminin artmasına neden olabilir. Android uyumlu çok sayıda arayüz uygulaması var, bunlardan Nova Launcher’ın ideal çözüm olduğunu söyleyebiliriz.

896 defa Okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir