12.10.2022 282 defa okundu

Milyonlarca kullanıcıya ulaşan e-Devlet üzerinden günümüzde bir çok hizmeti resmi kurumlara gitmeden alabiliyoruz.

e-Devlet Kapısından kurum ve belediyelere ait bir çok işlemi kolaylıkla yapabiliyoruz. Bir çok dünya ülkesine de örnek olan e-Devlet her geçen gün bünyesine yeni hizmetleri katıyor ve gündelik yaşantımızı kolaylaştırmaya devam ediyor.

e-Devlet üzerinden aldığımız en önemli hizmetlerden birisi de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne ait servisler. Eğer ikametgah adresimizi yeni bir adrese taşıyacaksak ve önceki adres boştaysa e-Devlet Kapısı üzerinden Nüfus müdürlüğüne gitmeden taşıma işlemini gerçekleştirebiliyoruz.

e-Devlet Kapısı üzerinden alabileceğimiz diğer önemli bir hizmette aynı hanede ikamet eden kişileri görebiliyor olmamızdır. Aynı adreste oturan kişilerin listesine e-Devlet Kapısı üzerinden kolaylıkla ulaşabiliriz.

aynı adreste oturanları sorgulama

Aynı adreste oturanların listesini görebilmek için yapmamız gereken oldukça basit. Öncelikler https://www.turkiye.gov.tr/nvi-ayni-hanede-ikamet-eden-kisi-belgesi-sorgulama burada yer alan bağlantıdan giriş yapınız. E Devlet şifrenizle giriş yaptıktan sonra size aynı adreste oturanların listesinin olduğu bir dokümanı size sunacak. İsterseniz bu belgeyi .pdf olarak bilgisayarınıza ve ya telefonunuza indirebilirsiniz.

aynı hanede oturanları sorgulama

Diğer bir anlatımla şu şekildedir.

www.turkiye.gov.tr adresten e Devlet şifrenizle giriş yapınız. Açılan ana sayfada yukarıda belirtildiği gibi arama kısmına “Aynı hanede…” yazınız. Arama sonucunda “Aynı Hanede İkamet Eden Kişi Belgesi Sorgulama (Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü)” seçeneğini seçiniz. Açılan sayfanın altında yer alan “Onaylama” kutucuğunu işaretledikten sonra Aynı adreste ikamet edenlerin isminin yer aldığı belgeye kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bu belgenin resmi geçerliliği olan bir belge olduğunu unutmayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir