05.2017 05.2017

Bilgisayar işlerinden anlayan kişilerin en çok karşılaştığı sorulardan biridir Bilgisayar almak istiyorum.

Bu yazımızda şimdi size intel i7 iyi bir işlemci desek çok sürmez 2 yıl sonra belki de en kötü işlemci durumuna düşecek. Bunun yerine başkalarına Bilgisayar almak istiyorum demenin yanı sıra küçük bir gayretle kendiniz de iyi bir bilgisayarı nasıl alabilirsiniz anlatmaya çalışacağız.

Bilgisayar alımında sen 5 bin TL ye almışsın, Ben 3 bin TL ye aldım ikimizde Film izleyebiliyoruz diyorsan bu muhabbeti kimseyle yapma lütfen yazımızı okumaya devam edin.

Öncelikle almak istediğin bilgisayarla ne yapmak istiyorsun bunu belirle. Oyun mu? Program mı? İnternet mi? Sadece iş yerinde kullanacağım Office programları mı?

Amacın ne olursa olsun Bilgisayarın temel bileşenlerini az çok tanımaktan geçiyor. Bir Teknoloji mağzasına girdiğinizde bakın bir bilgisayara ne yazıyor?

dogru bilgisayar alimi

İşlemci bilgisayarın temel işlem birimi hızı

Ekran kartı, bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan birim

Ram dosyaların hızla yazılıp okunmasına izin veren bir depolama birimi

bu üç kavramı bile bilmeniz size çok şey kazandıracaktır.

Bu parçalardan birinin çok iyi olması da iyi bir bilgisayar aldığınızı göstermez. Parçalar arasında güç olarak dengenin sağlanması gerekir. Bilgisayarların özelliklerine bakarak bu özellikleri karşılaştırdığınız zaman zihninizde almak istediğiniz bilgisayar şekillenemeye başlayacaktır.

Yazımızda elimizden geldiğince marka model vermeden şu iyi bu iyi dememeye çalışıyoruz dedik ya 2 yıl sonra burada ne yazsak değişecek eskiyecek.

Ekran kartı ne kadar iyiyse (çoksa 2GB, 4GB gibi) bilgisayar genel anlamda iyidir.

İşlemci olarak da pahalı ve uygun bilgisayarın işlemcilerini kıyaslayın Intel’in Core i3, i5 ve i7 gibi serileri fiyatlarına bakarak bile anlayabilirsiniz.

Ram yine fiyatına göre x GB olarak ne kadar fazla ise Bilgisayar o kadar iyidir. Öğrenmekte sınır yok tabi. Ekran kartının Harici olanı tercih edilir. İşlemcilerin harf serisi araştırarak daha iyi bir işlemci seçebilirsiniz.

Örnek CORE İ5 7200burada ki U harfi Ultra enerji tasarruflu dizüstü bilgisayar işlemci sınıfını temsil eder.

Birilerine sormak elbette güzel ama karşınızda ki insan sizin bir bilgisayardan ne beklediğinizi anlamayabilir bu yüzden kısa bir araştırma ile kendinize İşlemci, Harici Ekran Kartı, Ram iyi olan bir bilgisayar alabilirsiniz.

“Bilgisayar almak istiyorum!” için bir cevap

  1. uzun dedi ki:

    Güzel bir kaynak olmuş elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir