05.2015 07.2015

Çalınan Android ve ya iPhone telefonlarımızı basit yöntemlerle bulabiliriz.

Telefonlarda gelişen özellikler ve buna bağlı olarak telefon fiyatlarının artması, yükte hafif, fiyatta pahalı telefonları kötü insanların hedefi haline getirdi.

Gelişen teknoloji de bu tür hırsızlıklara karşı tabiki boş durmadı. Alınacak basit tedbirler sayesinde çalınan, kaybolan telefonlarınızı kolaylıkla bulabilirsiniz.

Çalınan iPhone telefonu nasıl bulabiliriz?

Apple, iOS7 yükseltmesinden itibaren sonradan kapatmadıysanız varsayılan olarak aktif olan iPhone’umu Bul özelliğini de sundu.

iPhone Calinan telefonu bulma

iPhone’umu Bul özelliğini iCloud altında Ayarlar‘dan aktive edebilirsiniz. Telefonunuz çalındığında icloud.com sitesine girerek My iPhone bölümünden Apple ID‘niz  ile oturum açarak Telefonunuzun yerini harita üzerinden görebilirsiniz. Aynı bölümden isterseniz telefonunuzu kilitleyebilirsiniz ya da içerisinde ki verileri silebilirsiniz.

Çalınan Android telefonu nasıl bulabiliriz?

Google‘ın Android cihazlar için geliştirmiş olduğu Android Cihaz Yöneticisi uygulamasını aşağıdaki linkten telefonumuza indirelim

[indir id=”10656″]

Uygulamayı telefona yükledikten sonra telefondan telefona çok değişiklik göstermese de Android telefon/ Ayarlar/ Cihaz yöneticileri menüsünden yüklediğimiz Android Cihaz Yöneticisi uygulamasını yetkilendirelim.

Android Calinan telefonu bulma

Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra telefonumuzun çalınması ya da kaybolması durumunda android.com/devicemanager sitesine girerek Google hesabımızla oturum açıp harita üzerinden telefonumuzun nerede olduğunu görebiliriz. Aynı site den telefonumuza zil çalıdırabilir, telefondaki verileri silebilir, telefonu kilitleyebiliriz.

Unutmamalıyız ki telefonumuz gerçekten kötü niyetli kişilerin eline geçmiş ise yerini tesbit ettiğimizde bireysel hareket etmemeli kolluk kuvvetlerinden destek almalıyız.

Farklı yöntemler ile takip cihazı yapımı için buradaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir