05.09.2022 222 defa okundu

Genel anlamda ürün fiyatlarının sürekli olarak düşüş göstermesine Deflasyon denir.

Enflasyonun tam tersi olarak ekonomide toplam arzın toplam talebi aşması olarak açıklanabilir. Deflasyon da piyasada bulunan mal ve hizmet sürekli olarak ucuzlama halindedir. Piyasada fiyatın gerilemeye devam edeceği beklentisi sonucu mal ve hizmete olan talep de aynı şekilde düşer.

Örneğin otomobil almak isteyen tüketici fiyatların sürekli düşeceği beklentisinde olduğu için alım sürecini de geciktirir. Deflasyon olan ekonomilerde satıcılar alıcı bulmakta zorlanırlar.

Deflasyonun oluşmasında bir çok neden olabilir. Merkez Bankasının kararı sonucu mevcut kredi ve para arzı azaldığı zaman piyasada bulunan ürünlerin fiyatlarında düşüş görülür. Fiatların düşmesine neden olan bir diğer neden de ürün ve hizmete olan talebin gerilemesidir.

Deflasyon

Uzun sürmesi halinde Enflasyondan daha tehlikeli durumlara neden olabilir. Kontrol etmesi de git gide zorlaşır. Birbirlerini tetikleyen bir süreç başlar. Fiyatlar düşer, üretici firmaların karları düşer, sonrasında üretimde gerileme başlar ve işten çıkarmalar başlar. İşsizlik artar. Bu gelişmelerden dolayı panikleyen halk para harcama konusunda daha dikkatli olmaya başlar.

Deflasyon ve Enflasyon Arasındaki Fark Nedir?

Para değer kaybediyorsa Enflasyon, Para değer kazanıyorsa Deflasyon gerçekleşir.

Enflasyon üreticiler için faydalıdır, Deflasyon tüketiciler için yararlıdır.

Enflasyonda Mal ve Hizmet fiyatları artar Deflasyonda bu durumun tersi söz konusudur.

Deflasyonda Milli gelirde düşüş yaşanır. Düşük Enflasyon ülke büyümesine katkı sağlayabilir. Bir ülke de çok az Deflasyon görülse bile o ülkenin gelişimine büyük zarar verir.

Ülkelerin hükümetleri çeşitli ekonomi politikaları ile hızlı bir şekilde Enflasyonu kontrol altına alabilir ama Deflasyonu kontrol etmek zordur.

Deflasyon nedir

Deflasyon Nasıl Önlenebilir?

Kamusal harcamalar arttırılır. Faiz de indirime gidilir. Yatırımcılar teşvik edilir. Veriler düşürülür. Çalışanların ücretinde artışa gidilir. Özel sektörün yatırımına destek verilir.

Deflasyon Görülen Ülkeler?

Gelişmiş ülkelerde Deflasyon görülme olasılığı gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelere göre yüksektir. Deflasyonla karşı karşıya en çok Japonya kalmaktadır. Pandemi öncesinde de Avrupa Birliği içerinde bir çok ülkede Deflasyon sık sık görülmüştür.

Ülkemizde kayıtlara geçen Deflasyon durumu yaşanmamıştır. Deflasyona en yakın olduğu dönem Enflasyonun tek haneli olduğu dönemlerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir