14.02.2020 201 defa okundu

Teknoloji haberleri yayınlayan bir sitede bu kelimelerin ne işi var diyebilirsiniz.

Okumaya devam ettikçe aslında bu kelimelerin teknoloji ile ne kadar iç içe olduğunu anlayacaksınız. Teknoloji açısından bu kelimeler güçlü bir silahı temsil etmektedir.

Öncelikle bu kelimeleri açıklamaya çalışalım.

Dejenerasyon: Tıbbi bir kelime olarak Dokuların normal yapılarının bozulup normal fonksiyonlarını yapamayacak hale gelmeleri anlamına gelse de son 10 yıldır Teknoloji aleminde sosyal medya üzerinden resmi yada resmi olmayan kurumları yıpratmaya yönelik yapılan saldırıları da ifade etmeye başladı. Fransızca dégénération soysuzlaşma anlamına gelen kelime günümüzde daha çok sosyal medya üzerinden yıpratmaya yönelik yapılan paylaşımları ifade ediyor. Bu girişim bir ülkeden başka ülkenin kurumlarına yada ülke içinde ki bir siyasi yada dini oluşumdan rakiplerine yönelik yapılan saldırıyı da ifade eder hale geldi. Dejenerasyonu Deformasyondan ayrılan en belirgin özellik daha çok itibarsızlaştırma diyebiliriz.

Deformasyon: Çeşitli iç ve dış kuvvetlerin etkisi ile bir cismin birim şekil değiştirmesi, şekil bozukluğu, orijinal şeklinden başkalaşmaya uğraması anlamına gelse de günümüzde Deformasyon daha çok bilgi kirliliği anlamına gelmektedir. Bunu en çok savaş durumunda görüyoruz. En çok devletler tarafından başka bir devlete karşı kullanılan Deformasyon da amaç birli kirliliği oluşturularak karşı tarafın haber akışını bozmak, yıpratmak amaçlı kullanılan bir yöntem. A devleti operasyon yapıyor, siviller zarar görmüyor ama B devleti bunu farklı kaynaklardan elde ettiği sahte görüntülerle ve bilgilerle A devletinin meşru operasyonunu haksıza çıkartıyor. Haber ve Bilgi akışını kirletiyor, çarpıtıyor diyebiliriz. Günümüzde kullanıldığı anlamı ile Deformasyonu Dejenerasyon dan ayıran en belirgin özellik karşı tarafın bilgi akışını kirletmek diyebiliriz. Deformasyon en çok sosyal medya üzerinden kullanılıyor.

Subliminal: Yukarda belirttiklerimiz içerisinde en tehlikelisi, en uzun vadelisi, telafisi en zor olan belkide bir nesli her açıdan şekillendirecek yöntemdir Subliminal. Dejenerasyon ve Deformasyon gibi aylara, günlere saatlere sığan bir kavram değil, uzun vadeli bir kavram. Subliminal bilinçaltı ile algılanan mesaj anlamına gelmekte. İzlediğiniz bir video da yada gördüğünüz bir fotoğrafta siz farkına varmadan gizlice size verilen mesaj anlamına gelmektedir. 1970’lerden beri belkide daha eski yıllardan itibaren büyük firmalar, şirketler kullandı bu yöntemi. Kendi ürünlerini bilen, seven, nesiller yetiştirmek için Çizgi Filmleri, Sinema, Diziler ve özellikle reklamlar kullanıldı. Okullarda kitaplar kullanıldı. Büyük şirketlerin yanı sıra devletler de etkili bir şekilde  Subliminal mesajlar vermeyi kullandı.

Enformasyon: Bazı ülkelerde  Enformasyon bakanlıklarını duymuş olabilirsiniz. Haberleşme, Bilgilendirme anlamına gelir. Dejenerasyon ve Deformasyona karşı en etkili ilaçtır diyebiliriz. İtibarsızlaştırmaya karşı ve bilgi kirliliğine karşı en etkili yöntemdir. A devletinin Dejenerasyon ve Deformasyon ataklarına karşı B devleti Enformasyon yöntemini kullanır. Düzenli bilgi akışını sağlar. Örnek verecek olursak A devleti sınır dışında operasyon yapar ve B devletinin bilmem kaç tane X aracını vurduğunu iddia eder ama bu etkili bir haber değildir sadece iddiadır. Bunun yerine A devleti B devletin 1 adet helikopterini düşürdüğünü gösteren video yayınlaması Enformasyonun kullanıldığı en etkili yöntemidir.

Günümüzde Devletler kendi Siber Ordularını da kurmakta ve savaş ilk olarak İnternet üzerinden başlamaktadır. Dejenerasyon, Deformasyon, Subliminal ve Enformasyon da Siber Savaşın en etkili yöntemleridir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir