12.01.2022

DirectAdmin, grafik ara yüzlü web hosting kontrol panelidir.

cPanel’in Plesk Paneli satın almasından sonra ciddi anlamda fiyat artışına gidildi.

Kullanıcılar alternatif panel arayışında Cyberpanel, Ajenti, VestaCP, Centos Web Panel gibi ücretsiz panellere yöneldiler.

Tabi ki ücretli panellerin ücretsiz panellere göre avantajları var ve ücretli panel kullanmak isteyen kullanıcılar fiyatı cPanel ve Plesk panele göre çok uygun olan DirectAdmin panele yöneldiler.

Uzun kullanım testimiz sonucunda gerçekten de DirectAdmin Panel hem fiyatının uygun olması hem de stabil ve performanslı olmasından dolayı gönlümüzü kazandı.

DirectAdmin Panel üzerinden Terminale geçmeden bir çok özelleştirme ve düzenleme yapmaya izin veriyor.

Panel Red Hat, Fedora Core, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, FreeBSD ve Debian ile stabil çalışmaktadır.

Varsayılan PORT olarak 2222 kullanmaktadır. Varsayılan olarak 2222 portunun kalması Brute Login saldırılarını artırmaktadır.

Tabi ki port değiştirmek giriş denemelerini engellemek için kesin çözüm olmasa da genel itibari ile PORT değiştirmek daha iyi olacaktır.

DirectAdmin PORT değiştirmek için öncelikle ConfigServer Security & Firewall kısmında çeşitli düzenlemeler yapmamız gerekiyor.

ConfigServer Security & Firewall menüsüne giriş yapıyoruz.

“Firewall Configuration” kısmını bulup tıklıyoruz.

Aşağıda 3,4 ve 5 ile işaretlenmiş kısımları bularak kullanmak istediğimiz PORT numarasını “,” işareti ile diğer rakamlar nasıl yazıldı ise o şekilde ekliyoruz.

Bu işlemi yapmamızda ki amaç kullanmak istediğimiz PORT numarasını Güvenlik Duvarımıza tanıtmış oluyoruz. Güvenlik Duvarımız artık kullanmak istediğimiz PORT numarasına engel çıkarmayacak.

Bu işlemin ardından kaydediyoruz ve sunucumuzu yeniden başlatıyoruz. Mümkünse eğer sunucunuzu restart/yeniden başlat şeklinde değil de Kapatıp Çalıştır şeklinde yeniden başlatmanızı tavsiye ederiz.

Yeniden başlatma işleminden sonra tekrar DirectAdmin panelimize gelerek “Yapılandırma dosyaları” seçeneğini bulup giriş yapıyoruz.

Açılan pencereden 7 numara ile belirtilen directadmin.conf dosyasını bularak tıklıyoruz.

Açılan pencereden 8 numara ile belirtilen “port=xxxx” satırına eski port numaramızı (muhtemelen 2222 dir) silip kullanmak istediğimiz port numarasını yazıyoruz ve kaydedip çıkıyoruz.

Bu işlemin ardından sunucumuzu yeniden çalıştırıyoruz. Bu işlemin ardından DirectAdmin panelimize yeni PORT numarasını kullanarak giriş yapabiliriz.

ConfigServer Security & Firewall güvenlik duvarından 3,4 ve 5 de belirtilen satırlardan eski PORT numaramızı silebiliriz. (Tekrar sunucu yeniden başlatılmalı).

Eğer Güvenlik Duvarına yeni kullanmak istediğimiz PORT numarasını tanıtmaz isek mevcut IP adresimizi banlıyor ve işlem başarısız oluyor.

Yeni PORT numarasını kullanmaya başladıktan sonra Brute Force izleyici panelinden Brute Login denemelerinin ciddi anlamda azaldığını göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.