06.06.2023 270 defa okundu

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, “@HakanFidan” kullanıcı adıyla resmi Twitter hesabı açtı.

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı görevinden Dışişleri Bakanlığı görevine getirilen Hakan Fidan Twitter profili açarak sadece dört kişiyi takibe aldı.

Hakan Fidan

İlk paylaşımında “Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı görevini kardeşim @ikalin1’a devrettim. Dışişleri Bakanlığı görevini tevdi eden Sayın Cumhurbaşkanımız
@RTErdogan’a şükranlarımı sunuyorum. Köklü geleneğe sahip Hariciye Teşkilatımızla milli dış politika vizyonumuzu daha da geliştireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Hakan Fidan, Türkiye’nin Ankara şehrinde 1968 yılı Kasım ayında doğdu. 1989 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri Harp Okulu’ndan mezun oldu ve daha sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler alanında derece aldı. Fidan, çeşitli pozisyonlarda Türk Silahlı Kuvvetleri’nde hizmet verdi ve 2000 yılında Yarbay rütbesiyle emekli oldu.

Askerlikten ayrıldıktan sonra, Fidan, Başbakanlık Ofisi’nde danışman olarak ve birkaç hükümet ajansında istihbarat uzmanı olarak çalıştı. 2010 yılında o zaman Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye’nin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) başkanlığına atanmıştır. 13 yıllık bu görevinin ardından Dışişleri Bakanı olarak görev almıştır.

MİT başkanı olarak görev süresi boyunca, Fidan özellikle Suriye’deki devam eden iç savaşa yönelik yaklaşımıyla Türkiye’nin dış politikasını şekillendirmede önemli bir rol oynamıştır. Güvenlik konularında daha iddialı ve proaktif bir tutum benimsemesiyle tanınır ve bölgedeki diğer ülkelerle daha fazla işbirliğini destekleme konusunda önayak olmuştur.

Fidan evlidir ve iki çocuğu vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir