11.06.2022 469 defa okundu

Akaryakıt fiyatlarına gelen zamdan sonra bir çok kişinin aklına gelen sorulardan biri de Dizel Araca LPG Takılır mı? sorusu oldu.

Şu an Ülkemiz de ve Dünya genelin de Benzin, Motorin ve LPG fosil yakıtlarına alternatif olarak Elektrikli otomobiller ortaya çıksa da hala bir çok kullanıcı açısından alınabilir durumda değil. Elektrikli otomobillerin fiyatı, şarj istasyonu alt yapısı ve de batarya teknolojisinin istenilen seviyeye ulaşmamış olması mevcut fosil yakıt kullananları yakıt konusunda daha az maliyetli seçeneklere itiyor.

Fiyat olarak he ne kadar denge bozulmaya başlasa da günümüzde hala en karlı ve en uygun yakıt sırasıyla LPG, Dizel ve Benzindir. Bir çok araç kullanıcısı Dizel araçlara LPG kitinin takılıp takılamayacağı konusunu merak ediyor.

LPG sistemi takılacak araçta aranan üç özellik ön plana çıkıyor. Bunlar karlılık, uyumluluk ve güvenlik. Teorik olarak Dizel otomobillere evet LPG sistemi takılabiliyor. Bunun için iki yöntem bulunmakta. Bunlardan ilki araca giren havanın %30’una LPG enjekte ediliyor. Bu da %10-15 oranında bir karlılık sağlıyor. Bu karlılık çok düşük olduğu için çok ta tercih edilen bir yöntem değil. Sistem bu nedenle kabul görmüyor ve yaygınlaşmıyor.

Dizel araca lpg takma

Diğer bir yöntem de Dizel aracın ciddi bir maliyet ile Benzinli araca dönüştürülmesi ve normal LPG kitinin takılması. Bu uygulamada da yine karlılık geride kaldığı için tercih edilmiyor. Dizel otomobili Benzinli araca dönüştürme olayı çok pahalı olduğu için LPG’nin bu masrafı amorti etmesi çok zor.

Bir çok LPG kiti üreten firmanın bu konuda Arge çalışmalarına hız verildiğini ayrıca belirtelim. İlerleyen günlerde bu konuda gelişmeleri tekrar sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Bugüne kadar LPG’li Dizel otomobiller neden geliştirilmedi?

Her ne kadar imkansız olmasa da bunun nedeni  Dizel motorun Benzinli motordan farklı bir teknoloji ile geliştirilmiş olmasıdır. LPG, Benzin oldukça yanıcı bir yakıt ama Dizel ‘in daha az yanıcılık özelliği bulunuyor. Bu durumda yanıcı olan LPG ile daha az yanıcı olan Motorin yakıtını motor içerisinde harmanlamak oldukça zor. Ayrıca Dizel motorda yakıtı yakan buji sistemi yok ve LPG’nin yakıt ile karıştırılma oranının kontrol altına alınması gerekiyor. Basınç, gerilme, devir işleminin stabil olması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir