18.02.2021 111 defa okundu

DNS Önbellek Temizleme İşlemi

DNS Nedir?

DNS, Domain Name System’in kısaltmasıdır. Türkçe olarak alan isimlendirme diyebiliriz. Her web sitesinin IP adresleri bulunur. DNS sistemi Alan isimlerini (Domain) IP adreslerine çevirir. Örneğin inddir.com web adresini 89.252.134.87 IP adresine çevirir.

DNS, 256 karaktere kadar büyüyebilen web sitesi isimlerini IP’ye çevirmek için kullanılmaktadır. Bir web sitesinin uzunluğu 250 karaktere kadar uzaya bilir. Tabi bu web site sahipleri için çok tercih edilmeyen bir durumdur.

DNS ortada duran hakem gibi düşüne bilirsiniz. Ağ üzerinden bir internet kullanıcı web sitesinin adını yazıp sorguladığında DNS bu sorguyu alır ve IP adresi ile ilişkilendirerek kullanıcının ilgili web sitesine gitmesini sağlar. IP adresleri uzun ve akılda kalıcı olmadığı için bu yöntem tercih edilmiştir.

DNS Nasıl Çalışır?

Öncelikle sunucuları ve çözümleyicilerinden oluşan iki grup bilgisayar vardır. Sunucularda IP bilgileri tutulur. Çözümleyicilerde DNS bilgileri tutulur. Hangi web sitesinin hangi IP adresine denk geldiğine bu iki grup bilgisayarlar eşleştirerek yönlendirir.

Web sitelerinin sonunda ki .tr .az .de gibi uzantılar ait oldukları ülkeleri gösterir. Türkiye’nin .tr , Almanya’nın .de , Azerbaycan’ın .az gibi alan adları vardır. Burada tek istisna ABD devletidir. ABD devleti DNS ve belirli standartları oluşturan ülke olduğu için herhangi bir takı kullanmaz.

Ülkelerden sonra .com .edu .gov gibi takılarda yer almaktadır. Bunlarda ülke sınırlaması olmaksızın aynı amaç doğrultusunda faaliyet gösteren oluşumlar tarafından kullanılır. Örneğin .edu uzantısı Dünyanın neresine giderseniz gidin bütün Üniversiteler tarafından ortak olarak kullanılmaktadır.

Com : Ticari kuruluşları için tercih edilir ve bu konuda belirleyicidir.

Edu : Eğitim kurumlarını gösterir. Bazı ülkeler de örneğin .edu.tr şeklinde kullanımda görmek mümkündür. Bunun amacı kullanım amacı eğitim olan web sitesinin menşeini de belirlemektir. .edu.tr uzantısına bakan bir kişi web sitesinin bir eğitim kurumuna ve Türkiye de yer aldığına kanaat getirebilir.

Org : Ticari olmayan, hükümete de bağlı bulunmayan hayır, yardım kuruluşları tarafından ve organizasyonları tarafından kullanılır.

Net : İnternet üzerinde, internet alanında faaliyet gösteren yapıları temsilen kullanılır.

Gov : Devletlere bağlı kurumlar tarafından kullanılır.

Mil : Askeri kurumlar tarafından kullanılır.

Son dönemde .clup .android .digital .plus .games v.b çok sayıda alan adı çıkmıştır.

Alan adlarına verilen göre nedeniyle Google gibi bazı arama motorları, bazı alan adlarına destek olarak aramalarda üst sıralarda çıkmasına destek olur. En büyük destek olan alan adlarından biri mesela .org dur.

DNS Önbellek Temizleme İşlemi Benim ne işime yarar!

Bir siteye giriş yaptığınız da açılmaya bilir. Aynı site sizde açılmazken arkadaşınız girdiğinde açılabilir.

Bu durumun başkaca bir çok nedeni olabileceği gibi en belirgin nedenlerinden bir DNS önbellek problemidir. Web sitesinin Alan adı değiştiği zaman yada IP adresi değiştiği zaman site açılmama sorunu ile karşılaşırsınız.

Bu durumda DNS ön belleğini temizlemeniz gerekir.  Yapmanı gereken işlem sırasıyla şu şekilde dir:

Arama kısmına cmd yazın ve çıkan Komut İstemi seçeneğine sağ tıklayarak Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıklayın.

Açılan pencereye sırasıyla: (Bu işlemler için kopyala yapıştır yapabilirsiniz.)

ipconfig /flushdns yazıp Enter tuşuna basın.

ipconfig /release yazıp Enter tuşuna basın.

ipconfig /renew yazıp Enter tuşuna basın.

Kısa süreliğine internet bağlantınız kesilecek. Bağlantı tekrar kurulduğunda DNS önbelleğiniz temizlenmiş olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir