10.2017 10.2017

Otomobil lastiği alırken yazlık olsun kışlık olsun eğer sadece fiyatına bakıyorsanız yanılıyorsunuz.

Lastik sadece mevsimine göre değil iklimin(yaz, kış), zeminin(ıslak, kuru, kar, çamur, toprak) değişkenliğine, Otomobilin ağırlık durumuna, yapacağınız hıza göre seçim yapılır.

Alacağınız lastik sesi, yakıtı, en önemlisi de frenlemeyi etkiler. Otomobil güvenlik donanımı ne kadar üst seviye olursa olsun 4 teker üzerinde gider. Doğru lastik seçimi bu yüzden çok önemlidir.

Lastik üzerinde ki ibareleri doğru yorumlaya bilirsek yukarıda belirttiğimiz bütün bilgilere ulaşabiliriz. Lastik üzerindeki  işaretlerin ne anlama geldiğine sırasıyla bakalım.

lastik uzerindeki isaretlerin anlami

Burada  belirtilen sıralama ve ibareler uluslararası kabul görmüş kuralların sonucunda yazılmıştır. Bütün marka ve modellerde standart şekilde bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

lastik hiz siniri

Lastik üzerinde bir har ve rakamın dahi anlamı var. Tabloda görüldüğü gibi Lastiğin güvenli olarak yapabileceği azami hız belirtilmiş durumda.

Burada anlaşılması gereken tabloda belirtilen hızdan fazlası lastiğin ısınmasına ve ya parçalanmasına neden olur.

4 teker arasında basıncın doğru bir şekilde basılmış olması da en az lastik kadar önemlidir.

lastik uzerindeki isaretlerin anlami 1

Lastik üzerinde ki bu çıkıntılar lastiğin kalan ömrü hakkında bilgi verir. Lastiğin en dış yüzeyi eğer ki bu çıkıntıların seviyesine gelmişse Lastiğin fren mesafesi uzamış, fazla yakıt tüketmeye başlamış demektir. Değiştirmenin zamanı gelmiş demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir