14.11.2021 129 defa okundu

İşlem hacmine göre Dünyanın en büyük kripto para borsalarını sizler için sıralıyoruz.

Kripto para yıllardır Bitcoin ile zaten piyasada vardı ve özellikle kara para aklamak isteyenler tarafından yıllardır kullanılıyordu. Daha sonraki gelişmeler sonucu Bitcoin hızla değer kazanmaya başladı ve kimi yatırımcılarını sevindirirken kimilerini üzdü.

Bitcoin’in ciddi bir işlem hacmine ulaşarak bir çok kişi tarafından kullanılması sonraki süreçte piyasaya bir çok Kripto Paranın çıkmasına neden oldu.

Alt Coinler kimi zaman bir ünlü tarafından desteklenirken kimileri de hızlı yükseliş ve düşüşlerle gündeme geldi. Bazı devletler de bu gelişmelere kayıtsız kalmayarak kendi Kripto Paralarını ya çıkardı yada çıkarmak için hazırlık yapıldı.

Kripto paralar kimi zaman sert eleştirilere ve engellemelere maruz kalsa da her düşüşten sonra yükselmeyi başardı.

Kısa sürede Coin Borsaları ve şirketleri ciddi büyümeler kat ederek Dünya devleri arasında yerini aldı.

Şu an için bilinen 12.000’in üzerinde kripto para türü var. Bu Kripto paraların hepsi Kripto Para Borsalarında listelenmemektedir. Bu paralardan Altyapısı ve arz talep dengesi yüksek olan kripto paraların sayısı 5500’ün üzerindedir.

İşlem hacmine göre en büyük Coin Borsalarını sıralayacak olursak:

Binance

Kuruluş tarihi: 2017

Genel merkezi: Malta

İşlem Hacmi: ₺218,230,639,317

https://www.binance.com

Binance Dünyanın en büyük işlem hacmine sahip kripto para borsasıdır. Çin menşeli olan borsa Çinde ki kripto para düzenlemelerinden kaçarak Malta merkeze taşındı.

Coinbase

Kuruluş tarihi: 20 Haziran 2012

Genel merkezi: ABD

İşlem Hacmi: ₺39,225,919,862

https://pro.coinbase.com

İlk olarak Kripto Para değişim platformu olarak ortaya çıktı ve ilk döndemde genel bir merkezi yoktu. İşlem hacminin büyümsi sonucu markalaşarak şirketleşmiştir. 2021 yılında işlem hacmi olarak Amerikanın en büyük sanal borsası olmuştur.

FTX

Kuruluş tarihi: 2017

Genel merkezi: ABD

İşlem Hacmi: ₺20,191,273,808

https://ftx.com

Resmi adı Ftx Digital Markets ismi ile başlayan şirket adını Kaldıraçlı Tokenler ile adını duyurmaya başladı. Sonraki dönemlerde işlemlerine alım ve satım, takas işlemlerini de ekleyerek Kripto Para borsasında yerini aldı.

Kraken

Kuruluş tarihi: 2017

Genel merkezi: ABD

İşlem Hacmi: ₺6,922,632,277

https://www.kraken.com

İlk olarak Affiliate satış ortaklığı olarak farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirken Kripto Para borsasına girerek Payward Limited şirketi çatısı altında faaliyet göstermeye başladı. Şirketin diğer merkezleri Singapur, Avusturalya, Birleşik Kırallıktır.

Huobi Global

Kuruluş tarihi: 2013

Genel merkezi: Çin

İşlem Hacmi: ₺34,742,135,073

https://www.huobi.com

Şirket Çinde kurulduktan sonra ciddi anlamda Blockchain teknolojilerine yatırım yaptı ve Çin Hükümetinin en sıcak baktı borsalardan biridir. 2019 yılında Danal Group dan yatırım alarak faaliyetlerini bir çok ülkede geliştirdi.

Krpito Para borsaları hızlı değişkenlik gösterdiği için bu sıralama da değişiklik gösterebilir. Ülke bazlı olarak da kullanılan borsa sıralamaları işlem hacmine bakılmaksızın kullanıcılar tarafından tercih edilebilir. Nitekim ülkemizde en çok tercih edilen borsalar yukarıda belirttiğimiz borsalar değildir. Beli bir başka yazımızda ülkemizde işlem hacmine göre en çok tercih edilen borsalardan bahsedebiliriz. Sizinde söylemek istedikleriniz varsa yorumlar kısmından ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir