15.02.2023 125 defa okundu

Depremden etkilenen vatandaşlarımızın yakınlarını kontrol etmeleri için e-Nabız’a yeni bir özellik eklendi.

Bu özellik sayesinde birinci ve ikinci derecede ki yakınlarınız hakkında fotoğraf yükleyerek bilgi alabileceksiniz.

13 milyondan fazla insanı etkileyen depremde bir çok sahra hastanesi kuruldu ve bir çok hastaneye de olayın acili yetinden dolayı kimliksiz girişler yapıldı.

Biliyorsunuz ki E-Nabız uygulaması, Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ve sağlık hizmetlerine erişimi kolaylaştırmak amacıyla sunulan bir dijital sağlık platformudur. Bu uygulama sayesinde kullanıcılar, kişisel sağlık bilgilerine, laboratuvar sonuçlarına, ilaç raporlarına ve aşı kayıtlarına erişebilirler.

Ayrıca uygulama, randevu alma, reçete görüntüleme ve sağlık kurulu raporu gibi hizmetleri de sunmaktadır.

fotoğraftan kişi bulma

Her geçen gün yeni özellikler eklenen platforma bir yeni özellik daha eklendi. Vatandaşlar birinci ve ikinci dereceden akrabaları hakkında bilgi alabilmek için akrabasının fotoğrafını yükleyecek ve nerede olduğuna dair bilgi alabilecekler.

Bu özelliği kullanmak isteyenler öncelikle https://enabiz.gov.tr/ adresine giriş yapıp e devlet şifresi ve ya e nabız şifreleri ile giriş yapacaklar.

Fotoğraf Yükleyerek Depremdeki Yakınlarınız Hakkında Bilgi Al

Giriş yaptıktan sonra en üst kısımda “Doğal Afet Bilgilendirme” seçeneğine tıklayın. Bu menüyü aştıktan sonra birinci ve ikinci dereceden akrabalarınızın adını ve soyadını liste şeklinde göreceksiniz.

Hangi yakınınız hakkında bilgi almak istiyorsanız yakınınızın adının karşısında ki “Afet Bilgisi Sorgula” butonuna tıklayın.

Fotoğraf Yükleyerek Depremdeki Yakınlarınız Hakkında Bilgi Alın

Açılan pencerede yakınınıza ait bir fotoğrafı yüklemenizi isteyecek. Burada yakınınıza ait fotoğrafı sosyal medyadan da indirip kullanabilirsiniz. Ne kadar net bir fotoğraf olursa o kadar sağlıklı bir sonuç alırsınız. Eğer herhangi bir hastaneye isimsiz giriş yapmadıysa doğal olarak yine sonuç alamayacaksınızdır.

Eşleşen bir fotoğraf bulunursa size sistem yakınınıza ait bilgileri listeleyecektir. Yakınınız hakkında hangi sağlık kurumuna bulunduğu ve durumu hakkında bilgi elde edebilirsiniz.

Deprem bölgesinde ilk aşamada kurtarılan bir çok vatandaşımızın üzerinden kimliğini belirleyici bir belgenin olmaması düşünülürse gerçekten de önemli bir servis olarak bu özellik karşımıza çıkıyor.

İlerleyen zamanda hızlı bir şekilde kimliği belirlenemeyen vatandaşlarımızın da kimlik bilgilerinin hızlı bir şekilde belirleneceğini değerlendiriyoruz.

Sizin de bu ve buna benzer önerebileceğiniz servisler varsa yorumlar kısmından belirterek destek olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir