10.07.2015 80 defa okundu

İster kablolu ister kablosuz olsun, ev ağınızı hızlandırmanın yolları var ! İşte bunlardan 6 tanesi.

Evinizde kablolu veya kablosuz ağınız varsa, onu mümkün olan en yüksek hızda çalıştırmak istersiniz. Bunun için küçük yazılımsal ayarlamalardan yeni donanım yüklemeye yapabileceğiniz birden fazla şey var. Aşağıdaysa, ev ağınızı hızlandırmanızı sağlayacak kolay yollardan bahsedeceğiz.Ev-Aginizi-Hizlandirin1) Router’ınızı doğru yere yerleştirin

Kablosuz ağınızın sinyalinin, odalardan ve duvarlardan geçtikçe zayıfladığını çoğumuz biliyor. İdeal olarak router‘ınız, ona bağlı olan cihazların merkezinde, sinyali her birine direkt olarak ulaştırabilecek bir yerde durmalıdır. Ancak bu her zaman mümkün olmayabiliyor. Bu yüzden router‘ınızı evinizin merkezi bir bölgesine, etrafını duvarların fazla sarmadığı yüksek bir yere yerleştirmeniz daha kolay olacaktır.

Router‘ınızı yerleştirdikten sonra tüm cihazların yeterli seviyede sinyal alıp almadığını kontrol edin. Sinyalin yeteri kadar ulaşmadığı cihazlar varsa router‘ınızın yerinde yapacağınız küçük değişiklikler, sorunu çözebilir.

2) Kablo uzunluğu önemli midir ?

Kablolu ağınız varsa, kullandığınız kabloların uzunluğu hıza etki edebilir ancak evinizde böyle bir sorun yaşama olasılığınız düşük. Cat 5 ethernet kablolarında sinyal, teorik olarak 100 metreden sonra zayıflamaya başlıyor. Buda sıkıntı yaşamayacağınız anlamına geliyor…

3) Router’ınızı optimize edin

Router‘ınızı kablosuz telefonunuz ve mikrodalga fırın gibi sinyali bozabilecek aletlerden mümkün olduğunca uzakta bulundurmanızda fayda var. Bunun yanında router’lar, verileri aktarmak için “kanallardan” faydalanırlar. Komşunuzun router‘ı sizinkiyle aynı kanaldaysa bu, sinyalin zayıflamasına ve hızın düşmesine sebep olabilir. Bazı router‘lar, kanal seçimini kendileri otomatik olarak yapabiliyorlar. Ancak bulunduğunuz yerdeki en boş kanalı kullanmak istiyorsanız, kanalı kendiniz ayarlayabilirsiniz. Kullanılmayan kanalları bulmak için ”WifiInfoView” gibi programlardan yararlanabilirsiniz.

4) Yeni router alın

Ağınızı yeni bir kablosuz-AC router satın alarak veya daha hızlı ethernet kablolarıyla hızlandırabilirsiniz. 802.11ac router‘lar, saniyede 1,3 gigabit, bir başka deyişle saniyede 166 megabayt veri taşıyabiliyorlar. Cat 5, Cat 5e ve Cat 6 ethernet kabloları ise sırasıyla 100Mbps, 1000Mbps ve 10.000Mbps hızlarına ulaşabiliyor.

İster kablolu olsun ister kablosuz, hız geliştirmelerinden yararlanabilmeniz için bu yeni standartları destekleyen cihazlara ihtiyacınız vardır. Aktarım hızınız, internet hızınızdan çok daha yüksek olacağından, internet hızınızda büyük bir fark görmeyebilirsiniz ancak yerel dosya aktarımları, çok daha hızlı ve etkili olacaktır.

5) Güncelleyin

Ağınızdan veya herhangi bir donanımdan en verimli performansı almak için yazılım ve sürücülerinizin güncel olduğundan emin olun. Router‘ınızın firmware güncellemelerini, işletim sistemi güncellemelerini ve sürücü güncellemelerini düzenli olarak kontrol edin.

6) Ağınızı tıkayanları bulun

Herhangi bir uygulamanın veya cihazın bant genişliğinizi bolca kullanması, sorun oluşturabilir. ”NetBalancer’ı” kullanarak Windows’ta ağ trafiğini analiz edebilir, hangi programların en çok bant genişliğini kullandığını görebilirsiniz.

Bant genişliği hakkında daha detaylı bir görüntü için ”WireShark’ı kullanabilirsiniz. Bu araç, sadece belirli bir makinenin değil, tüm ağın trafiğine göz atmanızı ve hangi makinenin ağı yavaşlattığını bulmanıza yardımcı oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir