03.03.2023 225 defa okundu

EYT, “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” olarak bilinen ve Türkiye’de emeklilik yaşı gelmesine rağmen prim günü yeterli olmayan kişilerin emeklilik haklarını talep ettiği bir konudur. Bu kişiler, emeklilik yaşını doldurmuş olsalar da prim ödeme gün sayıları yetersiz olduğu için emekli olamamaktadırlar. EYT tartışmaları genellikle, prim gün sayısını tamamlayamamış ancak yaşları emeklilik için yeterli olan kişilerin durumunu ifade etmektedir.

TBMM de gerekli düzenlemeler yapılarak bu koşulları sağlayanlara emeklilik yolu açılmış oldu. Bu düzenlemeye göre 8 Eylül 1998 öncesinde sigortalı olan vatandaşlarımızda erkekler için 25 yıl, kadınlar için 20 yıl sigortalılık süresini tamamlayanlar emekli olabilecek.

Başvurular posta yoluyla yapılabilse de işlemleri kolaylaştırmak ve hızlandırmak adına e Devlet üzerinden de işlemler yapılabiliyor.

Başvuru için e Devlete giriş yapın ve arama kısmında “EYT” yazın.

eyt e devlet başvurusu

Çıkan sonuçtan “Gelir, Aylık, Ödenek Talep Belgesinin Verilmesi” sonucuna tıklayın.

Sağ üst köşeden Yeni Başvuru butonuna tıklayın.

eyt başvurusu

Tahsis Talep Türü seçeneğini “Yaşlılık Aylığı”, Sigortalı Türü seçeneğini kendi sigorta türünüze göre “4/A SSK” veya “4/B BAĞ-KUR” olarak seçin ve başvur butonuna tıklayın.

Bir sonraki aşamada maaş ödemesinin yapılacağı banka bilgisi, e-posta, telefon numarası ve adres bilgisini dikkatli bir şekilde doldurun.

Sonrasında “Aylık alıyor mu?” sorusuna “Evet” veya “Hayır” yanıtı verildikten sonra son aşamaya geçin.

En sonunda da “Başvur” butonuna basılarak başvuru tamamlanmış olacaksınız.

Konu ile ilgili SGK kurumunun başvuru videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir