11.12.2021

Bugün sizlere ID nedir ve nasıl bulunur anlatmak istiyoruz.

ID benzersiz bir kimlik numarasıdır. İnternette kişiye özel sunulan bir çok serviste her kullanıcıya benzersiz ID numarası verilir ve genellikle ID numarası değişmez.

Bir e postanın ID numarası vardır. Bir Instagram profilinin, Twitter, TikTok, Facebook ve benzer bütün servislerin her kullanıcıya/profile tanımlamış olduğu benzersiz bir ID numarası vardır.

Bir Web sitesine, Alışveriş sitesine üye olduğunuzda size diğer hiç bir kullanıcı ile aynı olmayan ID denilen bir numara verilir.

Örneğin Instagramda görünen kullanıcı adını değiştirseniz bile ID numarası değişmez.

Facebook veya TikTok da isminizi ve bütün profil bilgilerinizi değiştirseniz bile ID numaranız değişmeyecektir ta ki yeni bir profil oluşturana kadar.

ID platforma göre isim değiştirebilir. Örneğin bir bankacılık işleminde ID denmez de müşteri numarası denilebilir. T.C. Kimlik numaramızda bir tür ID dir ve benzersizdir.

Hatta internette Haber sitelerinde Haberlerin altın üye olmadan yapılan her bir yoruma dahi benzersiz bir ID numarası verilir.

ID Neden Kullanılır?

Bu aslında sistem kurucuların arka planda düzeni sağlamak için kullandıkları bir sistemdir.

Örneğin Facebook’ta aynı isim ve soyadı taşıyan binlerce profil olabilir. Aynı profil resmini kullanan, aynı bilgileri içeren binlerce Instagram hesabı olabilir. Aynı bilgileri içeren profilleri bir birinden ayırmak için ID sistemi kullanılır.

ID Numarası Ne İşimize Yarar?

Aslında biz son kullanıcılar olarak ID numarası bir işimize yaramaz. Sonuçta profillerimizi düzenleriz, paylaşımlar yaparız ve bize kimse ID numaramızı sormaz. Profilimizi bir başkası ile paylaşmak istediğimizde kullanıcı adını söylememiz yeterli olmaktadır. Ama olaki bir gün ihtiyaç duyarsak ID numarası nedir, nasıl bulunur bilmekte yarar var. Örneğin Twitter da bizi rahatsız eden bir kullanıcıdan şikayetçi olmak istiyoruz. Hakaret eden profil kullanıcısı Kullanıcı adını değiştirebilir, profil fotoğrafını silebilir ve diğer bütün bilgileri değiştirebilir ama asla ID numarasını değiştiremez. Bu tür durumlarda şikeyette bulunurken karşı tarafın ID numarasını beyan etmek kolluk kuvvetlerin işini oldukça kolaylaştıracak ve suçun aydınlatılmasında başarı oranını arttıracaktır.

ID numarası Nasıl Bulunur?

Facebook ID bulmak için:

https://findmyfbid.in/

https://lookup-id.com/

https://commentpicker.com/find-facebook-id.php

https://findfb.id/

Twitter ID bulmak için:

https://tweeterid.com/

https://codeofaninja.com/tools/find-twitter-id/

https://commentpicker.com/twitter-id.php

https://findmyfbid.in/find-my-twitter-id/

Instagram ID bulmak için:

https://commentpicker.com/instagram-user-id.php

https://www.instafollowers.co/find-instagram-user-id

https://codeofaninja.com/tools/find-instagram-user-id/

https://thumbtube.com/instagram-user-id-finder

https://www.otzberg.net/iguserid/

TikTok ID bulmak için:

https://www.instafollowers.co/find-tiktok-user-id

https://commentpicker.com/tiktok-id.php

Web sitelerini bulabilirsiniz. Bu sitelerden birine girerek ID numarasını bulmak istediğiniz profilin URL adresini yani profil bağlantısını yapıştırıp aratmanız yeterli olacaktır.

Eğer bunların hiç birinden sonuç alamazsanız Google arama motorunda “Instagram my ID Finder” şeklinde arama yapmanız durumunda size ID numaralarını gösteren siteler listelenecektir.

Bütün bu yöntemlerin dışında ID bilgisini öğrenmek istediğiniz profil açıkken kaynak kodlarını görüntüleyerek kodların içerisinde de ID numarası arayabilirsiniz. Bu yöntemi anlatmak biraz uzun süreceği için belki bir başka yazımızda ele alabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.