15.05.2017 114 defa okundu

WannaCrypt Fidye Virüsü hızlı bir şekilde yayılarak Dünya genelinde kamu hizmetinin aksamasına neden oldu.

İngilterede sağlık hizmetinin durmasına, Almanyada Demiryolu ağının durmasına, Fıransa ve Türkiye de kısa süreliğine de olsa Renault fabrikasının durmasına neden oldu.

Dünyanın genelinde bir çok nokta WannaCrypt Fidye Virüsünden etkilendi. ABD ve Rusya bu durumdan suçlansa da Virüsün çıkış nedeni ve noktası şu an için bilinmiyor.

WannaCrypt Fidye Virüsü bulaşmış olduğu Bilgisayarda ki bütün verileri şifreleyerek karşılığında Bitcoin para istiyor. Para yatırılınca Bilgisayarın açılıp açılmadığı da teyit edilmiş değil.

Virüs solucan ve fidye özelliği gösteren ilk virüs. WannaCrypt kullanıcının tetiklemesine gerek kalmadan ağ üzerinde solucan özelliği göstererek yayılıyor.

WannaCrypt bulaşan bir Bilgisayarı açmak için şu an için bir çözüm yok ama bulaşmadan önce BURADAN gerekli olan yamaları indirerek tedbir alabilirsiniz.

Virüs genelde Windows XP, Windows 8 ve Windows Server 2003 gibi eski sistemleri etkiliyor. Microsoft bu sistemler için uzun zaman önce desteği kesmiş olsa da WannaCrypt saldırısının ciddi boyutlara ulaşmasından dolayı yama çıkarmış durumda.

Gerekli yamaları indirerek önleminizi alabilirsiniz. Liste de işletim sistemini bulamayanlar ve Windows 10 gibi güncel işletim sistemi kullananlar otomatik olarak bu yamayı alacaklarını unutmasınlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir