13.10.2023 223 defa okundu

Filistin-İsrail savaşı, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Huawei’yi de gündeme getirdi.

Huawei Dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi İsrail de de faaliyet gösteren önemli bir telekomünikasyon şirketi. Huawei, İsrail’de önemli bir varlığa sahip. Şirket, İsrail’de yaklaşık 1.000 çalışanı ve 10’dan fazla ofisi bulunuyor. Huawei, İsrail’de telekomünikasyon, bulut bilişim ve yapay zeka gibi alanlarda faaliyet gösteriyor. İsrail’de 5G altyapısı ve bulut bilişim hizmetleri için önemli miktarda para harcadı. Huawei, İsrail’in teknolojik gelişiminde önemli bir rol oynuyor.

Filistin İsrail Savaşında Huawei Detayı!

Uzun zamandır Huawei, halihazırda ABD ve diğer ülkelerde güvenlik endişeleri nedeniyle birtakım kısıtlamalarla karşı karşıya kaldı. Şirketin ABD tarafından baskı altına alınması ve kısıtlamalar konması şirketin kendi ekosistemini ve işletim sistemini ortaya çıkardı. Şirket ABD şirketlerinde bağımsız olarak kendi işletim sistemini kullanmaya ve kendi bulut servisini sunmaya başladı.

Batılı istihbarat kurumlarının Batılı ülkeler tarafından geliştirilen Android, Windows v.b. işletim sistemlerini kullananları rahat bir şekilde izlemesi geniş bir istihbarat bilgisinin elde edilmesini ve bu bilgilerden İsrail’in de yararlanmasını sağlıyordu.

Huawei’nin kendi ekosistemini oluşturması ve Batılı istihbarat birimlerinin bu ekosisteme sızamaması durumu Hamas’ın eline büyük bir koz verdi. Hamas kendi içerisinde haberleşmeyi Huawei marka telefon ve tabletlerden sağlamaya başladı.

Hamas’ın  İsrail’e yönelik faaliyetlerinden Mossad’ın geç haberdar olmasının nedenlerinden biri olarak da bu durum iddia ediliyor.

Son Filistin-İsrail savaşında Huawei’yi İsrail’in güvenliği için bir tehdit olarak gündeme getirdi. İsrail hükümetinin Huawei’nin ürünlerinin kullanımını yasaklama olasılığı, şirketin İsrail’deki faaliyetlerini ve küresel itibarını ciddi şekilde etkileyebileceği değerlendiriliyor.

Huawei, Türkiye’de 2000’li yılların başından beri faaliyet göstermektedir. Ülkemizde telekomünikasyon, bulut bilişim ve tüketici elektroniği alanında faaliyet göstermektedir. Huawei, Türkiye’deki GSM operatörlerinin 5G altyapısını kurmasında önemli bir rol oynamıştır. Türkiye’de ayrıca fiber optik ağlar, geniş bant internet hizmetleri ve akıllı şehir çözümleri gibi telekomünikasyon hizmetleri alanında yatırımları bulunmaktadır.

Huawei’nin Türkiye’deki faaliyetlerine yönelik bazı eleştiriler bulunmaktadır. Bu eleştiriler, Huawei’nin Çin hükümetiyle yakın bağları, güvenlik endişeleri ve fiyat rekabeti gibi konuları içermektedir. Önceki yıllarda ABD müttefiklerinin Huawei teknolojileri kullanımı konusunda uyarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir