02.07.2015 111 defa okundu

Apple’ın Siri, Microsoft’un Cortana sesli asistanları, bilindiği gibi internete ihtiyaç duyuyor. Ancak Google’dan “OK, Google!” ile aktif olan asistanı için bir girişimi var!

Günümüzde akıllı sesli asistanlar popüler bir duruma geldi. Önceleri bu alanda Siri’ye karşı güçlü rakip sayısı azdı. Ancak son dönemde önce Google, Android için, sonrada Microsoft Cortana ile Siri’ye karşı baraj kurmaya başladı. Hatta kimi noktalarda özellikle Cortana, öne geçebiliyor.GoogleAncak tüm bu akıllı sesli asistanlar internet bağlantısına ihtiyaç duyuyor. Google, bu noktada “OK, Google!” komutu ile eğlenceli bir şekilde aktif olan Android akıllı asistanı için çevrimdışı çalışmalar yapıyor.

Google, yeni sesli asistan için hazırlanıyor!

Geliştiriciler, Google’ın söz konusu APK’sı içerisinde farklı geliştirmeleri fark etmiş durumda. Bu gelişmeler, sesli asistanın bazı noktalarda artık internet bağlantısını kontrol etmeden ve sunuculardan komut almadan işlem yapabilmesine yönelik olmuştur.

Şu an için Google tarafından böyle bir gelişmenin olacağı duyurulmuş değildi. Öte yandan bu APK değişiklikleri ile ilgili de Google‘dan herhangi bir açıklama gelmedi.

Google’ın bu sesli asistan kavramını offline olarak hizmete alması, hangi yetenekler için geçerli olacak sorusuna, henüz net cevap verilememekte. Ama tahminler sadece “OK, Google!” dedikten sonra müzik aramaları, not almalar, çeşitli cihaz kontrol komutları ve benzer özelliklerin, çevrimdışı için hazırlanacağı yönünde oluşuyor. Zira esas olarak sesli akıllı asistana sorulan güncel sorular için internet bağlantısı ile sunuculardan cevap alınması gerekmekte. Eğer bu cevapların birçoğu çevrimdışı kullanım adına cihaz içine yüklenirse, bu seferde depolama sorunlarıyla karşı karşıya gelmek eleştirilere maruz kalacaktır.Google-Artik-internetsiz-Calisacak-2Bu noktada Google‘ın nasıl bir yol izleyeceği, önümüzdeki dönemlerde netlik kazanacaktır.

Sizce sesli asistanlar internete bağlanmadan çalışmalı mı ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir