277 01.09.2021

Google Android cihazlarda yer alan donanımı kullanarak Dünyanın en büyük Deprem ağını kurdu.

Servis ilk önce deprem riski yüksek ülkelerde kullanıma açıldı. En son gerçekleşen Kütahya Depremi ile Google Deprem ağı ülkemizde de kullanıma açıldı.

Servisin amacı Deprem meydana gelmeden saniyeler önce lokaysan bilgisine göre Android cihazlara bildirim göndermek.

Türkiye ile birlikte Yeni Zelanda, Yunanistan, Filipinler, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan’da da bugünden itibaren kullanılmaya başlandı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)’nın vermiş olduğu bilgilere göre bugün Kütahya ilinde 5,0 büyüklüğünde, 5-6 saniye süren bir deprem gerçekleşti.

Bazı Android kullanıcılarının telefonuna sarsıntının beklendiğine dair bildirim ulaştı. Bildirimde Olası Depremin uzaklığı ve şiddeti hakkında bilgi verildi. Bu şekilde telefonlarına bildirim alan birçok kullanıcı bildirimin deprem olduktan sonra geldiğine dair paylaşımlar yaptı.

Örnek bir sosyal medya kullanıcısının paylaşımı.

Bu zamanlama sorununun ilerleyen zamanda düzeleceğini değerlendiriyoruz.

Peki Sistem Nasıl Çalışıyor?

Günümüzde kullanmış olduğumuz hemen hemen bütün Android telefonlarda ivmeölçer donanımı bulunuyor. Bu olayı fırsata çeviren Google bütün telefonlarda ki ivmeölçerleri birleştirerek çok etkili bir sismograf ağı kuruyor. Sistem öncelikle yıkım etkisi olmayan ve depremin ilk dalgası olan P dalgasını yakalamaya çalışıyor. Daha sonrası sistem bu verileri anonim bir şekilde Google sunucularına gönderiyor ve Google algoritması bu verileri birleştirerek depremin yıkıcı dalgası olan S dalgasını yorumlayarak belirliyor. Bu işlemi konum bilgisine göre yapıyor ama alınan veriler cadde, sokak gibi bilgileri içermiyor. Anonim olarak gönderilen bilgilerde kişisel veriler içermiyor.

Google Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Açılır?

Google Deprem Uyarı Sistemi bir çok Android sürümde Açık olacak şekilde aktifleştirildi.

Yakın zamanda Google uygulamasını güncellediyseniz Deprem Uyarı sistemi de büyük olasılıkla gelmiştir.

Yine de Google Deprem Uyarı Sistemini açmak/kapamak şekilden ayarlamak istiyorsanız yapmanız gereken işlem sırasıyla Ayarlar/Konum/Deprem Uyarıları/Aç-Kapa şekilde ayarlayabilirsiniz.

Ekran görüntüsünde yer alan bir ayar dikkatinizi çekmiş olmalı. Konum bilgileriniz kapalı olsa bile “3” ile işaretli olan “Deprem Uyarıları” kısmı açıksa Deprem Bildirimi yine de alırsınız. Bu şekilde ayarlandığında Google’ın kapalı olmasına rağmen konum bilgilerini Anonim olarak aldığını yukarıda belirtmiştik.

Sizde yukarıda belirtildiği şekilde ayarlara ulaşarak Deprem Bildirim tercihinizi değiştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir