21.07.2021 332 defa okundu

Google Dünyanın en yaygın kullanılan arama motoru ve en yaygın kullanılan mobil işletim sistemi Android’in sahibi.

Ayrıca rakipsiz bir şekilde video içerik oynatma platformu YouTube ve mail servisi Gmail de Google çatısı altında bulunuyor.

Reklam alanında da rakipsiz bir şekilde reklam alan ve reklam verenlerin bir araya geldiği Google ADS ve Google Adsense de Google ait.

Google en yaygın kullanılan ekosistemler konusunda ve bir çok alanda rakipsiz bir şekilde söz sahibi durumunda.

İnternet üzerinde gerçekleştirdiğimiz etkinliklerin bir çoğunu Google Arama motoru üzerinden yapıyoruz. Girdiğimiz internet sayfaları, aradığımız kelimeler ve geri kalan bir çok şey Google arama motoru ile arıyoruz.

Tarayıcı (Browser) konusunda bir numara. Chrome’un şu anda 1 milyar aktif kullanıcısı ile en popüler web tarayıcısı konumunda.

Günümüzde her 100 telefondan 87’si Android işletim sistemi kullanılıyor ve bu işletim siteminin altında bankacılık gibi hayatımızı kolaylaştıran uygulamalar ve bizi eğlendiren oyunlar yüklüyoruz. Telefonun kamera, ses, internet, sensor, konum gibi bir çok izni veriyoruz. Bütün bu çalışan uygulamalar Android çatısı altında çalışıyor. Bütün işlemler Android işletim sistemi içerisinde gerçekleşiyor.

Böyle bir gücü elinde bulunduran Google’ın hakkımızda her şeyi bilmemesi gerçekten inandırıcı olmazdı.

Dilden dile dolaşan bir şehir efsanesi vardır ya “Kedimiz olmamasına rağmen kedi mamaları hakkında konuşunca… aa internete bir girdim kedi maması reklamları”. İnanın Google bundan daha fazlasını yapabilir. Yakında Kedimizin gerçekte olup olmadığını da anlayabilir.

Yazımızın asıl amacına gelecek olursak Google Anonim olarak kullanıcı veri ve deneyimleri topluyor ve reklam verenlerin kullanımına sunuyor. Google’ın açıklamasına göre toplamış olduğu verileri Anonim olarak topluyor. Yani senin ve benim baktığımız ürünleri kayıt altına alıyor ama senin ve benim adımızı kişisel diğer bilgilerimizi kullanmıyor.

https://adssettings.google.com/authenticated sitesinden Google’ın hakkımızda topladığı bilgileri görebilirsiniz. Sayfanın en üstünde bu özelliği kapatma imkanınız var.

Sayfaya giriş yaptığınızda Google sizin ilgi alanınıza göre reklam ile ilgili alanları gösteren bir liste sunacak.

Açıklama da Google bu durumu şu şekilde açıklıyor: “Reklamlar, Google Hesabınıza eklediğiniz kişisel bilgiler, Google’ın iş ortağı olan reklamverenlerden edinilen veriler ve Google’ın ilgi alanlarınızla ilgili tahminlerine dayalı olarak gösterilir.

Siz de Google’ın sizin hakkınızda reklamlarda kullanmak için yapmış olduğu tahminleri görmek istiyorsanız yukarıda belirttiğimiz siteye girerek görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir