12.01.2016 86 defa okundu

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki şifre konusunda yaşanan sıkıntıların büyük kısmı tahmin edilebilir kolay şifrelerden kaynaklanıyor.

Dünya genelinde en çok kullanılan şifrenin “123456” olması bu durumun ne kadar vahim olduğunu göstermektedir.

Banka ve Kredi Kartlarında Kullanıcıların Doğum yılını kullanması bir çok dolandırıcılık olayını beraberinde getiriyor.

Facebook ve Twitter gibi sitelerde kolay tahmin edilebilir şifreler kullanılması da bir çok kullanıcının hesaplarının çalınması ile sonuçlanıyor.

Güçlü Bir Şifre Nasıl Oluşturulur?

Şu an bu yazıyı okurken kullanmış olduğunuz Bilgisayar, Tablet ve ya Telefonun Klavyesinde ki “?, @, !, #, %, +, -, *, %” gibi karakterler evrenseldir. Şifre oluştururken bu karakterlerden birinin ya da bir kaçının kullanılması şifrenizi ciddi oranda güçlendirecektir.

Şifre oluştururken “446Y25” ve ya “956Gh752” gibi Harf ve Rakamların bir arada kullanılması ve de Hem büyük/küçük harflerin, rakamların bir arada kullanılması neredeyse şifrenizin tahmin edilmesini ve kırılmasını imkansız hale getirecektir.

Banka Kartlarının sistem zorunluluğu olarak şifrelerinin genellikle 4 haneli rakamdan olması kullanıcıları şifre belirlerken hem zorlamakta hem de mağdur etmektedir.

Eğer 4 haneli bir şifre belirlememiz gerekiyorsa lütfen aklımıza hemen doğum yılımız gelmesin. Bu durumlarda şifre belirlerken örnek olarak:

İstanbulun Fethi:1453 + Malazgirt Zaferi:10715371 şeklinde belirleyebilirsiniz.

Birinci çocuğumun doğumu: 2009 + ikinci çocuğumun doğumu 2011 =0911 olarak şifre belirleyebilirsiniz.

Bu şekilde tahmini zor şifreler belirleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir