06.2015 07.2015

AMD‘nin yeni bellek teknolojisi ”High Bandwidth Memory” ne işe yarıyor, size gerekli mi?

Düşük fiyatı nedeniyle RAM‘ler, bilgisayar yükseltmelerinde en çok kullanılan bileşenlerdir. RAM‘ler, paranızı hak eden parçalar olsalar da, bilgisayarımıza RAM ekleyerek elde ettiğimiz performans, giderek düşüyor.

AMD‘nin High Bandwidth Memory (HBM) teknolojisi bu soruna bir çözümü olabilir. İşte yavaşça PC piyasasını sarmaya başlayan HBM ve hakkında bilmeniz gereken şeyler.High-Bandwidth-Memory-HBM-Nedir-ne-ise-YararŞu anki kısıtlamalar

GDDR5‘teki kısıtlamalar, genellikle veriyolunun genişliğiyle alakalı. Ölümcül sorun, yongaların GPU‘yla bağlantısında yatıyor. Bant genişliğini artırmak üzere belleğe eklenen yongalar, yan yana duruyorlar. Bu, pek doğru bir çözüm sayılmıyor. Bunun nedeni, GPU bağlantısını kurmak için kullanılan tellerin uzaması ve güç gereksiniminin artması.

Teknik olarak mevcut belleklerden biraz daha fazla performans elde edebilmek mümkün olsa da, bu durumda verimlilik konusunda kayıp yaşanıyor.

HBM nedir?

High bandwidth memory (yüksek bant genişlikli bellek), GDDR5‘e farklı bir yaklaşım getiriyor. HBM, GDRR5‘in aksine bileşenlerin boyunu uzatan “yığın” RAM‘lerden faydalanıyor. Bu sayede bağlantı mesafesini uzatmadan, daha yüksek bellek kapasitesi elde edilebiliyor. GDDR5, bir silikon die üzerindeki GPU ve yonga dışındaki bellekten faydalanırken HBM, bir aracı üzerine sabitlenmiş GPU‘dan faydalanıyor.

923 defa Okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir