02.03.2016 149 defa okundu

Gün geçtikçe İnternet üzerinden alışveriş yapma oranında ciddi artışlar gerçekleşmektedir.

Küçülen Dünyamızda sadece Ülke sınırlarımız içerisinden değil yurt dışından da belli koşulları yerine getirmek şartıyla alışveriş yapabilirsiniz.

Sırasıyla bilmemiz gerekenleri sıralayacak olursak yurt dışından alışveriş yaparken:

Almış olduğumuz ürün yada ürünlerin toplam değeri 75 Euro‘yu geçmemeli eğer geçerse 76 Euro ve 1500 Euro arası ürünlerinize Gümrük vergisi vermek zorunda kalırsınız.

75 Euro‘yu geçmemek şartıyla sınırlama olmadan üst üste alışveriş yapabilirsiniz ama bunu ticari amaçlı yaptığınız anlaşılır ve ya öyle kanaat getirirlerse sınırlama ya da yasaklama koyabilirler. Yani yıl içinde 75, 75, 75 Euro… şeklinde sınırlama olmadan alışveriş yapabilirsiniz.

Aldığınız ürün ülkemize ulaştığı zaman size PTT Kargo tarafından teslim edilir.

Alınan ürünler Patlayıcı ve Ateşli bileşenler içermemeli, Tıbbi içerikli maddeler olmamalıdır. Ayakkabı ve sporcu ilaçları gibi bazı ürünler ek belge gerektiriyor

Burada en çok merak edilen cep telefonu gibi iletişim araçlarının vergiye tabi olup olmadığıdır.

Burada dikkat edilmesi gereken alınan elektronik cihazın iletişim özelliğinin olup olmadığıdır. Bunu basitleştirecek olursak içerisine SIM kart takılan Telefon, Tablet, GPS cihazlarına gümrükte el konulur.

Güvenilir sitelerden yorumlara bakarak alışveriş yapmanızı tavsiye ederiz ayrıca Free Shipping ibareli ürünlerde kargo parası ödemiyorsunuz.

Dikkat edilmesi gereken bir konu da Ülkemizde olduğu gibi Yurt dışı bazı alışveriş sitelerinde aracılık yapan şirketler var. Ürününüz sorunlu çıkarsa uğraşmak zorunda kalabilirsiniz o yüzden satışı doğrudan kendi bünyesinden yapan sitelerden alışveriş yapmayı deneyin.

Bütün her şeye rağmen cesaretiniz yoksa önce çok pahalı olmayan basit bir ürün alarak alışverişe başlayabilirsiniz.

“İnternetten Yurtdışından Alışveriş Yapmak” için bir yanıt

  1. Sibel dedi ki:

    Çok güzel bir makale olmus. Oldukça ise yarayacak bilgiler. Paylasiminiz için çok tesekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir