09.06.2015 101 defa okundu

Apple’ın WWDC 15 etkinliğinde iOS 9 tanıtıldı.

Apple şu an iOS 9 geliştirici betasını yayınlamış durumda ama tavsiyemiz stabil sürümün yayınlanmasını beklemenizdir. Test aşamalarının dahi yapılmadığı şu sıralarda telefonunuza iOS 9 yüklerseniz en gerekli olduğu bir anda çökme durumuyla karşılaşabilirsiniz.

Herşeye rağmen iOS 9 yüklemek isteyen kullanıcılar Apple geliştirici hesapları ile Apple geliştirici sayfasından iOS 9 yükleyebilirler.

iOS 9 Ne Zaman Çıkacak?

Apple, Temmuz ayında ilk açık beta sürümünü yayınlayacak. Bu sürümün son kullanıcı olarak yüklenmesinde bir sakınca görmüyoruz.

Hangi modeller iOS 9 alacak?

iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3, iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus ve iPod touch 5 iOS 9 alacak olan cihazlar. Güncelleme oldukça geniş kapsamlı gelecek.

iOS 9 özellikleri nelerdir?

Siri bu sürümde daha da akıllanacak. Siri‘ye mesela Eylül 2013 de ki fotografları göstermesini istediğinizde size bulacak ve gösterecek. Size arkadaş ve mekan önerebilecek. Arabada olduğunuzu farkedecek.

Gizlilik ön planda tutulacak ve Siri ile yaptığınız konuşmalar Apple verilerine anonim olarak kaydedilecek.

iOS 9 cihazlara 4 haneli yerine 6 haneli şifrelerle giriş yapılacak.

Spotlight getirilen yeni özellikle Uygulamalar içerisinde mesela Facebook, Twitter gibi uygulamalar içerisinde de arama yapabileceksiniz.

Beğendiniz bir eşyayı direkt olarak Apple Pay ile satın alabileceksiniz. Wallet ile kredi kartı ve şifreli manyetik kartları tek bir uygulama üzerinden yönetebileceksiniz.

Notlar uygulamasının tasarımı tamamen değişecek.

Apple Haritalar ile iki mesafe arasında ulaşımı en kısa şekilde nasıl yapabileceğinizi görüp ödemeleri Apple Pay ile yapabileceksiniz.

News ile gündemi, haberleri yakından takip edebileceksiniz.

Kopyala, kes, yapıştır ve fotoğraf ekle gibi özellikler iOS 9 ile klavye üzerine gelecek.

En çok beklenen özelliklerden biri olarak bölünmüş ekran desteği gelecek.

iOS 9 da geliştirilmiş güç tasarruf modu olacak.

Oyunlar daha gelişmiş grafiklerde oynanabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir