01.2021 01.2021

İstenmeyen SMS ve Mailleri Engelleyin. İleti Yönetim Sistemi (İYS) kullanıma açıldı.

İleti Yönetim Sistemi (İYS) ile Firmalara vermiş olduğunuz SMS ve E mail izinlerini tek bir pencereden yönetebilirsiniz. Uygulamaya giriş yaparak izin verdiğiniz Firmaları görebilir, izinlerinizi yönetebilirsiniz.

Günlük hayatta yada internette bir ürün alırken bir kampanyaya üye olurken kullanıcı sözleşmesine dikkat etmeden firmanın bize SMS ve Mail atmasına izin veriyorduk. Sonraki günlerde de rahatsız olacak kadar SMS ve Mail alıyorduk. Firmalar bu izinleri kullanarak telefonunuza ve mailinize reklam ve kampanya mesajları atıyor rahatsızlık veriyordu.

Aslında daha önce SMS konusunda Firmaların Vatandaşlara SMS gönderme izni konusunda bir düzenleme yapılmıştı. Önceki dönemde ki düzenlemeye göre bir Firma bir vatandaşa SMS gönderecekse mesajın son kısmında nasıl iptal edeceğine dair bir link bildirmek zorunda kalacaktı. Yada Firma, SMS göndererek Vatandaşın mesaj aboneliğini iptal edebilmesi için bir bilgilendirme mesajı göndermek zorundaydı. SMS ve Mail gibi kişisel verileri kullanmak isteyen Firma bunu açıkça belirtmek zorundaydı.

Birçok Firma bu kurala uymadı ve düzenleme birçok Şirket tarafından suiistimal edildi. Kişisel verilerin kullanım izni karşılığında müşterilerine cazip gelebilecek kampanya ve çekilişler sundular.

Önceki bu sistem de Vatandaşın istenmeyen SMS ve Mail almasına engel olamadı.

istenmeyen sms ve mailleri engelleyin

Yeni doğan ihtiyaçlar doğrultusunda yeni düzenleme ile İleti Yönetim Sistemi (İYS) geliştirildi. Artık Vatandaşlar e-Devlet üzerinden ve www.iys.org.tr adresi üzerinden firmalara verdikleri izinleri kontrol edebiliyorsunuz. Sisteme giriş yaptığınızda izin verdiğiniz Firmaları kontrol edebiliyorsunuz.

Şu an uygulamaya girdiğinizde yeteri kadar firma göremeyebilirsiniz. Bunun için Firmalara bir süre tanımlanmış durumda. Buna göre 150 bin civarında ticari elektronik ileti onayı olan firmalar en geç 31 Mayıs 2021 tarihine kadar sisteme dahil olmak zorunda. Vatandaşlar bu firmaların onaylarını 1 Haziran 2021 – 16 Temmuz 2021 tarihleri arasında kontrol edebilecek istediğine SMS, Mail ve Telefon onayı verebilecek yada engelleyebilecek.

Bu tarihten sonra Vatandaşlar da artık iletileri kontrol edemeyecek.

Bu sisteminde maalesef olumsuz bir yanı var. Sistemde görünen Firmalar, Ticaret Bakanlığı’na bağlı firmalar. Örneğin illegal bahis ve su artıma cihazı vb. gibi faaliyette bulunan firmaları engellemek mümkün olmuyor.

Firmaların ileti izinleri nasıl kontrol edilir?

https://vatandas.iys.org.tr/ adresine giriş yaptıktan sonra E Devlet yada yönergeler doğrultusunda Telefon, Mail adresinizle sisteme giriş yapıyorsunuz.

istenmeyen sms ve mailleri engelleyin inddir

Giriş yaptıktan sonra izinlerim kısmında ekranda görüldüğü şekilde karşınıza izin verdiğiniz Firmalar çıkacak. İstediğiniz Firmalara buradan mesaj izinleri, arama izinleri ve e-posta izinleri konusunda “Onay” veya “Ret” verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir