299 10.08.2021

Bir zamanlar Batılı pop müzik gruplarının etkisine giren gençler şimdilerde hızlı bir şekilde K-Pop müzik gruplarının etkisine giriyor.

Z kuşağı ile Y kuşağını içine alan K-Pop özellikle 12-18 yaş gruplarını peşinden sürükler hale gelmeye başladı.

K-Pop müzik Uzak Doğu ülkelerinde ortaya çıktı, özellikle de Güney Kore den Dünyaya yayılmaya başlayan yeni bir müzik akımı.

İngilizce’de Korean POP’ın kısaltması olan “K-Pop” grupları ürettikleri müzikler ile kendi ülkelerinin sınırlarının dışına çıkarak gençleri inanılmaz derecede etkisi altına alıyor.

Güney Koreli şarkıcı Psy’nin “Gangnam Style” şarkısı YouTub’da en çok izlenen şarkı olmasından sonra K-Pop gruplarından:

Blackpink “Ddu du ddu du” 1 Milyar izlenme

BTS grubunun “DNA” şarkısı 1 Milyar izlenme ile rekor kırdı.

Bu müzik gruplarının imajı ve yaklaşımı gençler arasında bir çok sorunu da beraberinde getiriyor. Grup gençler arasında sahte bir mükemmeliyetçilik ve yetersizlik algısının oluşmasına neden oluyor.

“K-Pop” grup üyelerinin giydikleri kıyafetten, yüz mimiklerine kadar, gündelik yaşantısından özel hayatına kadar gençlere sahte bir mükemmeliyetçilik aşılıyor. Grup üyelerinin oldukça renkli kıyafetleri, renkli klipleri, yaşam ve imajları, dansları hayran kitlesi tarafından bire bir taklit edilmeye çalışılıyor.

K-Pop grupları sadece müzikleriyle değil dansları ile gençler arasında oldukça ünlüler. Her grubun kendisine özel bir dans koreografisi bulunuyor. TikTok gibi sosyal medya platformlarından bu grupların danslarını taklit eden gençler hızlı bir şekilde bu akıma kapılıyor.

Türkiye’de gençler arasında da büyük ilgi gören bu gruplar, uzmanların görüşüne göre “Cinsiyetsizliğe” yönlendiriyor.

Dijital bağımlılığın bir sonucu olarak gençlerin görsel ve işitsel bilgilere günümüzde çok kolay bir şekilde ulaşabiliyor olması, gençlerin bu tür akımlara kolay bir şekilde yönelmesine neden oluyor.

Bu grupların başarısının arkasında bir çok sebep var.

YouTube, TikTok, fan grupları gibi platformların etkisi.

Büyük müzik şirketlerinin bu tarz grupları fonlaması ki burada dikkat çeken bir konu var. Bu tür gruplar bir kaç arkadaşın bir araya gelerek oluşturduğu müzik grupları değiller. K-Pop üyeleri küçük yaşta yarışma düzenlenerek seçilmeye başlanılıyor ve seçilen üyelere uzun yıllar sürecek dil dersleri, vokal ve dans dersleri, cinsel eğitim dersleri ve görgü-nezaket kuralları dersleri veriliyor.

Grup üyelerine sanatçı denmiyor “idol” deniliyor. Bu grubun hayran kitlesinden de ciddi bir sadakat bekleniyor.

Ayrıca yakın zamanda bu grupların etkisinde olan üç genç kızın Güney Kore’ye gitmek için evden kaçmaları ulusla basına yansımıştı.

Diğer bir gelişmede Türkiye’de gerçekleşen orman yangınlarının sonucunda sosyal medya üzerinden yürütülen algı operasyonunda K-Pop müzik grupları adına açılmış profil ve içeriklerinin yer aldığı fake hesaplar kullanılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir