70 21.03.2021

Klavyem F mi Q mu? olduğunu anlamak için klavyenin tuş dizilimine bakmak yeterlidir.

Ülkeler ve internette farklı sektörlerde faaliyet gösterenler her zaman için farklı tuş dizilimine sahip klavyelere ihtiyaç duymuşlardır.

Çin yada Hint diline ait klavyeler kendi ihtiyaçları doğrultusunda yapılandırılmıştır. Ülkeden ülkeye yada dile göre farklılık gösterse de genel kabul gören yapılanma Q W E R T Y  yapısı üzerinden gerçekleşir. Kimi ülkelerde semboller ön plana çıkarken kimi ülkeler de harflerin konumu daha önemli hale gelmektedir.

Sadece belli bir amaç için üretilmiş klavyeler de görmekteyiz.

Meslek gruplarının ve kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda da klavye dizilimi farklılık göstermektedir.

Bir oyun için sadece yön ve görev tuşlarının yer aldığı klavyeler varken bir hesap uzmanı için sadece sembol ve numerik tuşların yer aldığı klavyeler de yer almaktadır.

Kimi klavyelerde Notebook Bilgisayarlarda gördüğümüz touchpad alanı da görebilmekteyiz.

Ev kullanıcısı biri için klavyenin Q yada F olması çok önemli olmaya bilir. Ev kullanıcısı biri için klavyede Multimedya tuşlarının olduğu bir klavye daha kullanışlı hale gelmektedir.

Finans sektöründe faaliyet gösteren biri için klavyede sembollerin yeri daha önemli hale gelebilmektedir. Bir yazılımcı için Q klavye olması ve numerik tuşların yanı sıra tuşa vurma hissiyatının da iyi olması gerekir. Bir oyuncu için kablolu ve Q olması daha önemlidir.

F klavye Türkçe için özel olarak geliştirilmiştir. Türkçe de en çok kullanılan kelimelerin baş harfleri yan yana getirilerek tuş dizimi elde edilmiştir. Burada amaç daha hızlı yazma amaçlanmıştır. Gerçekten de bu konuda hızlı yazı yazma yarışmalarında F Klavye kullanan yarışmacılarımız büyük başarılar elde etmektedir.

F Klavye, Türkiye’de 20 Ekim 1955 tarihinde Bakanlıklar arası Standardizasyon Komitesince kabul edilmiştir. Zorunlu olmamakla birlikte Kamu kuruluşlarında da F Klavye kullanılmaktadır.

Q klavye uluslararası bir dil olan İngilizce için geliştirilmiştir ve Q W E R T Y  yapısı ile karşımıza çıkar. Ülkelerin ve kullanıcıların talebi doğrultusunda Q klavye üzerinde değişiklik yapılarak kullanılır.

F Klavye’de mi hızlı, Q Klavye’de mi hızlı yazarım?

F Klavye Türkçeye göre geliştirildiği için F klavyede yazanlar Q klavyede yazanlara göre daha hızlı yazı yazarlar.

Eğer sıfırdan hızlı yazı yazma derslerine başlayacaksanız F klavyeden başlamanızı tavsiye ederiz. Burada yer alan programı indirerek klavyede hızlı yazı yazma çalışması yapabilirsiniz.

Klavyem F mi Q mu?

Klavyenin tuş dizilimine bakarak Tab (->| genelde bu işaret ile gösterilir) tuşunun hemen sağında yer alan harften F mi Q mu anlayabilirsiniz.

Hızlı yazı yazmak için ortalama olarak 26 saat çalışma tavsiye edilmiştir. Bu çalışma süreci kullanıcılar için sıkıcı gelebilmektedir. iki – üç parmak ile ben zaten hızlı yazı yazıyorum kanısı da oldukça yanlıştır.

Burada yer alan program ile hızlı yazı yazma çalışması yaparak kendinizi bu konuda geliştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir