08.2015 11.2015

Rus Otomotiv devi AvtoVaz merakla beklenen Lada Vesta‘nın test üretimine başladı.

Üretilmeden bu kadar ilgi çekmesinin nedeni Otomobilin özelliklerinden çok Türkiye fiyatının 25 bin TL‘den başlayacak olması tabi Türkiyede pazara hakim Firmalar bu fiyata sattırır mı? Bu na değinmeden önce Lada Vestanın genel özelliklerine bakalım.Lada VestaEylül ayında tanıtılması beklenen araç 2016 başında Türkiye’de yola çıkabilecek. Lada‘nın Priora serisinin yerini alacak. Almanya’da da ABS ve Denge testlerini başarıyla geçen Vesta önce Hatchback sonra Sedan olarak üretilmesi bekleniyor.

3 farklı beygir gücü tercihler arasında olacak ve 1.6 litrelik benzinli motor bulunacak. Lada tarafından üretilen 1,4 turbo 100 beygir gücündeki motor da bu araçlarda ilk defa kullanılacak. İlk izlenimlere göre Lada Vesta, Renault araçlarının bazı modellerinden izler taşıyor.

AvtoVaz Otomotiv devinin başında oldukça başarılı bir yönetici olan İsveçli Anderson bulunuyor. AvtoVaz, 2012 yılında 210 milyon dolar kâr ettiğini açıklamıştı.

Lada Vetsa Türkiye’de 25 bin TL’den Satılır mı?

Lada, Vesta’ları Rus pazarında 6.100 USD satmayı planlıyor. Vergilerle dahil Türkiye fiyatının 25 bin TL olması bekleniyor. Türkiye pazarına hakim Firmalar ve bu Firmaların Türkiyedeki güçlü temsilcileri Lada Vestaları bu fiyattan satılmasına izin verirmi bilinmez ama Türkiye-Almanya arasında ki dinleme krizi ve kötü giden ilişkiler ve Alman Otomotivlerinin Türkiye’de Astronomik fiyatlara satılması ve de Türkiye pazarına sahip olması Türkiye’yi rahatsız etmiş olabilir. Bu sıkıntıyı büyüten bir başka neden de Türkiye’nin önem verdiği yerli Otomotivde somut bir adımın atılamaması.

Türkiye-Rusya arasında ki Nükleer, Doğal Gaz Boru Hatları gibi stratejik antlaşmaların sonucu gereği Lada Vestalar Türkiye pazarına 25 bin TL fiyattan giriş yapabilir. Türk Otomotiv pazarında ki Alman hakimiyetini kırmak için bir adım olabilir.

529 defa Okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir