25.09.2019 496 defa okundu

Mavi Balina oyunu orijinal ismi ile Siniy Kit hakkında doğru bilinen yanlışları sizlere açıklamaya çalışacağız.

Oyun ilk defa 21 yaşındaki Rus vatandaşı Philipp Budeikinin gençleri intihara teşvik etmek suçundan tutuklanmasıyla gündeme geldi.

Aynı suçtan bir diğer Rus vatandaşı Ilya Sidorovun Moskovada işlem görmesi ile Mavi Balina oyunu (Siniy Kit) tekrar Dünya gündemine düştü.

Oyunun isminin Rus rock grubu Lumen’in bir şarkısından alındığı düşünülüyor. Şarkıda “ağı delip geçemeyen devasa bir mavi balinanın” öyküsünü anlatıyor.

Diğer bir iddia da zaman zaman balinaların açıklanamaz şekilde karaya vurup intihar etmesi.

Oyunun şu an bilinen bir Bilgisayara kurulabilir setup.exe dosyası yok. Yine oynanabilir bir web sitesi ve ya yönlenebilir bir URL (Link) adresi yok.

Peki zaman zaman Ülkemizde de gündeme gelen Mavi Balina oyunu nedir?

Tamamen medyanın bu tür haberleri sevmesinden kaynaklanıyor. Bir örnekle anlatacak olursak; Aile içi sorunu olan, İnternet başında kontrolsüz bir şekilde vakit geçiren çocukların Hackerların çocuklara ait özel bilgileri, görüntüleri (Müstehcen içerikli resimler v.b) ele geçirip hedef çocuğa şantaj yapmasından kaynaklanıyor. Yani özel görüntüleri ele geçen çocuk kötü niyetli Hacker’ın hedefi oluyor ve vermiş olduğu talimatları yapmaya başlıyor.

Aile büyükleri de zaten bilinçsiz bir şekilde çocuklarının Bilgisayar başında vakit geçirmelerine karşı olduğu için çocuk, Bilgisayar kullanımı bana yasaklanır diye bu durumu Ailesine söyleyemiyor, Ailesi ile paylaşamıyor.

Aile içi sorunu olan çocuklar bu ve buna benzer nedenlerden dolayı intihara yöneldiği zaman Medya kısa yoldan bir genelleme yaparak intihar nedeni olarak Mavi Balina oyunu diyerek işin içinden çıkıyor. İşin asıl araştırılması gereken yanı Çocuklarımızın Aileleri ile olan ilişkileridir.

Çocuklarımızı internet ortamında bekleyen tehlikeler bununla sınırlı değil. Günümzde bilinçsiz bir şekilde bütün sosyal medya platformlarına kişisel bilgilerimizi girmemiz de büyük bir tehlike oluşturuyor. Bu platformlara kişisel bilgilerimizin yanı sıra yaşantımıza ait görseller de ekliyoruz. Kötü niyetli kişilerin bu bilgileri kullanarak farklı bir hesap üzerinden kendi kimliklerini gizlemesi ve suça karışması da büyük bir tehlikeyi beraberinde getiriyor.

Kullanmış olduğumuz sosyal medya platformlarında ne paylaştığımıza ve hangi bilgileri girdiğimizde dikkat etmeliyiz.

Bilgisayarı çocuklarımıza yasaklamak da doğru değil. Ayrı bir odada bilgisayar ile çocukları baş başa bırakmak tanımadığınız bir insanla başbaşa bırakmakla aynıdır.

Ailenin çoğunlukla vakit geçirdiği odada bilgisayarın bulunması daha doğru olacaktır. Yasaklamak yerine çocuğunuzun Bilgisayar başında nasıl vakit geçirdiğini denetlemeniz daha doğru olacaktır.

Merak ettiğiniz bir konu ve ya düşünceniz olursa lütfen yorum kısmından paylaşınız.

“Mavi Balina Oyunu Nedir?” için 3 yanıt

  1. SUGA' nın hərşeyi dedi ki:

    Ben bu oyunu indirmek istiyorum. Bana yardım ediii???

  2. ramazan dedi ki:

    merhaba öncelikle kolay gelsin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir