16.12.2021

Metaverse diğer adı ile Sanal Evren insanların zihinsel olarak Sanal geçeklik cihazları ile bulundukları Dijital Dünyadır.

Sanal Evren düşüncesi daha önceden beri varlığını koruyor olsa da son zamanlarda Facebook firmasının yatırım planı ile bir anda Dünyada popüler bir konu haline geldi.

Facebook bu konuda çalışmalar yapan Oculus şirketini 2 milyar dolara satın alarak Metaverse evreni oluşturacağını duyurdu. Facebook daha sonra ismini “Meta” olarak değiştirerek bu konuda ne kadar ciddi olduğunu göstermiş oldu. Kısa sürede Metaverse (kurgusal evren) büyük teknoloji şirketlerinin, pazarlamacıların ve analistlerin dilinden düşmez hale geldi. Sanal evren gerçekten de yeni bir dünya ve bir çok yeniliklerin ve fırsatların kapısı haline geldi.

Sanal evrende tasarlanan grafikler görseller milyon dolarlara satılmaya başlandı. Sanal evrende arsa satışları başladı. Metaverse evrenine ait sanal paralar çıkartıldı.

Metaverse’te yer alan The Sandbox adlı sanal oyundaki bir mega yat, 149 Ethereum (650 bin dolar) karşılığında alıcı buldu.

Sanal Emlakçılar tarafından DappRadar’a göre, Kasım ayında sandbox (SAND), CryptoVoxels ve Somnium Space dahil olmak üzere NFT’ler olarak 100 milyon dolardan fazla Metaverse arazisi satıldı.

Bu gelişmelerin öncesinde Metaverse kavramı ilk olarak Neal Stephenson’ın 1992 yılında yayımladığı bilimkurgu romanı Snow Crash’de bahsedilmiştir.

Bir Teoriye göre gerçek Evrenin de aslında bir simülasyon olduğu iddia edildi ve bu teoriye Elon Musk da “40 yıl önce pong oyunu vardı. İki çizgi ve nokta arasında gidip gelen bir top. 40 yıl sonra, şimdi milyonlarca insanın aynı anda oynadığı fotoğraf gerçekliğinde 3B simülasyonlar [online video oyunları] yapıyoruz ve bu her yıl daha da gelişiyor. Böyle giderse oyunları gerçekten ayıramayacağız.” ve “Bu mantığı yürütürsek gerçek dünyada yaşama şansımız milyarda bir. Şimdi bu argümanda ne yanlış var onu söyleyin. Bu argümanda hata var mı? Gerçek dünyada yaşama şansımız milyarda bir. Belki de simülasyonda yaşıyoruz diye sevinmeliyiz.” şeklinde bir açıklama yaparak gerçek Dünyanın da aslında bir Metaverse evreni olduğunu belirtti.

Bu evrende sanatçılar gösteri yapabilecek, markalar reklam verebilecek, herhangi bir yere fiziki olarak gitmeden iş görüşmeleri yapılabilecek, oyunlar, turnuvalar düzenlenebilecek, yeni insanlar ile tanışılabilecek, ticaret yapılabilecek. Bütün bu gelişmeler sonunda belki de Metaverse için özel kanunlar yapılacak.

Sanal Dünyada bütün bu etkinlikleri yaparken kendiniz fiziksel olarak Gözünüzde Sanal Gerçeklik Gözlüğü ile evinizde koltuğunuzda oturacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.