03.2018 03.2018

Ülkemiz son dönemde Milli Yazılımlarda atak yapmaya başladı. İstenilen beklenen seviyede olmasa da bu konuda önemli adımlar atılmaya başlandı.

Dış siyasette yaşanan dalgalanmalar, Dünya da bazen basına yansıyan veri hırsızlığı, Devletler arası teknoloji hırsızlığı ve savaşları gün geçtikçe Milli Yazılımları ülkemiz için zorunlu kılıyor.

milli yazilimlar

Askeri alanda kullanılan ve basınla paylaşılmayan bir çok Milli Yazılım mevcut ama bir de toplumun kullanımına açılan Devletin doğrudan yaptığı ve ya desteklediği yazılımlar mevcut. Kısaca bunları sıralayacağız.

Pardus

TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde geliştirilen Milli İşletim Sistemimiz. Bir dönem geliştirilmesi tamamen dursa da son dönemde yapılan geliştirme çalışmaları sonucu TSK‘da kullanılır hale getirildi. Bir çok ilde bulunan Devlet Hastanelerinde de aktif olarak kullanılıyor.

Pardus içerisinde bütünleşik olarak Medya oynatıcısı Office yazılımı ve yardımcı birçok program bulunuyor.

[indir id=”11689″]

e Devlet

www.turkiye.gov.tr üzerinden verilen hizmetle Vatandaşın Devlet ve ya Birçok kuruma gitmeden hizmet almasını sağlanıyor. Dünyaya örnek bir hizmet veren e Devlet oldukça başarılı bir servis ve her geçen gün yeni hizmetleri bünyesine ekliyor.

e Devletten hizmet alabilmek için Ptt noktasından şifre almanız gerekiyor.

Milli e Posta

Detayları belli olmasa da yakın zamanda hizmet vermeye başlayacak bir servis. Maliyeti ve veri depolama planlaması yapıldı. Alt yapı Milli olarak geliştiriliyor. Bu sayede özel verilerin ülke sınırlarından çıkması verilerin ülke dışında depolanmasının biraz da olsa önüne geçilmiş olunacak.

Yaani

Turkcell tarafından yürütülen Milli Arama Motoru çalışması. Daha önce yerli bir arama motoru geliştirmek için birçok girişim oldu ama hepsi de başarısızlıkla sonuçlandı. Turkcell tahminimizce devlet desteği de alarak yerli arama motoru geliştirmeye başladı. Şu an WEB sürümü yayınlanmasa da Android ve iOS sürümü kullanılabilir durumda. Kullanıcı talebini çekmek için belli bir arama oranına ücretsiz internette veriyor.

[indir id=”19567″]

PTT Mesenger

Ptt tarafından Milli WhatsApp olarak tanıtıldı ama şu an indirilebilir bir dosyası bulunmuyor. Yapılan açıklamaya göre şimdilik resmi kurumlar arasında kullanılıyor. Bu da veri güvenliği açısından önemli bir girişim. PTT Mesenger ile metin, sesli, görüntülü görüşmek ve doya göndermek mümkün. Kısa süre sonra herkese açık bir şekilde kullanıma açılacağını umuyoruz.

Tambu

Türkiyenin akıllı klavye uygulaması olarak Milli duygu ve düşüncelerimizi deyimlerimizi atasözlerimizi yansıtan GİF ler ile birlikte ortaya çıktı. Türk Telekomdan büyük destek alıyor. Uygulama oldukça gelişmiş özellikler içeriyor. Ayarlar menüsünden çok detaylı bir şekilde özelleştirmek mümkün.

[indir id=”19594″]

Bunlar dışında bir çok Milli Yazılımlar bulunuyor. Toplum tarafından heyecanla beklenen ve bir kısmı oldukça yaygın olarak kullanılan Milli Yazılımları özetlemeye çalıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir