09.2020 09.2020

Normal bir internet bağlantısında Modem aracılığı ile internete bağlanırız.

Modem kablolu ya da Kablosuz (Wİ-Fİ) özellikli olabilir. İnternete çıkış yapmak isteyen kullanıcı Bilgisayarını, Telefonunu v.b cihazını kablo yada kablosuz bir şekilde modeme bağlayarak internete bağlanır.

Router nedir sorusuna geçmeden konuyu bir senaryo ile devam edelim. Diyelim ki Modem bağlantısı sağlandı ve evin bir köşesine konuldu fakat diğer odalarda internet iyi bir şekilde çekmiyor! Yada Masaüstü bilgisayarınız modemden çok uzakta ve siz kablo ile bağlamak istemiyorsunuz!

Bu durumda Router devreye giriyor. Router, Modem Wİ-Fİ gücünün yetmediği yerlerde kullanılır. Modemden interneti alır ve tekrar dağıtır.

Almış olduğunuz Router özelliğine göre bağlantı sorunlarına farklı çözümler üretebilirsiniz.

modem nedir router nedir fark nedir

Router özelliğine göre:

1 – Modemle Routerı birbirine kablo ile bağlarsınız ve Router üzerinden tekrar Wİ-Fİ dağıtabilirsiniz. Router ın en çok kullanılan özelliğidir.

2 – Modem ve Routerı birbirlerine Wİ-Fİ ile bağlarsınız ve interneti tekrar Wİ-Fİ ile dağıtabilirsiniz. Bağlantı hızınızda 1-2 Mbps hız düşme olur tabi bu düşüşü mesafe ve Modem – Router arasında ki engeller de etkiler. Bir diğer etkende aldığınız modem ve router’ın veri aktarma hızıdır.

3 – Modem ve Routerı birbirlerine Wİ-Fİ ile bağlarsınız ve Router dan kablo ile Bilgisayarınıza internet verebilirsiniz. Router ın en az bilinen özelliğidir fakat bu özelliğin kullanılabilmesi için Router üzerinde soketin olması gerekir. Burada yazımızın başında bahsettiğimiz senaryo ya en güzel çözüm bu yöntem olacaktır.

modem ve router fark nedir

Modem salonda ve Masaüstü Bilgisayarınız çalışma odasında! Evin içinden geçen kabloları görmek istemiyorsanız Modemden kablosuz bir şekilde Routera interneti alıp kablolu bir şekilde Bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz.

Aklınıza bir diğer çözüm olarak ta Wİ-Fİ alıcısı alıp Masaüstü bilgisayarınıza takmak olabilir ama bu durumda USB ile Bilgisayara bağlanan Wİ-Fİ alıcısı değil de Bilgisayarın Anakartı üzerinde ki sokete takılan Wİ-Fİ alıcısı alabilirsiniz. Ama Router daha kullanışlı olacaktır.

Router ayarlarından şimdilik bahsetmiyoruz. Karşılaştığınız sorunları yorumlar kısmında belirtirseniz yardımcı olmaya çalışırız.

, , ,

1.148 defa Okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir