07.2015 01.2021

Senelerdir elimizden düşürmediğimiz akıllı cihazlarımıza milyonlarca oyun yapıldı. Peki nasıl mobil oyun yapılır ? İşte sizlere ”nasıl mobil oyun yapılır” sorusunun cevabı.

Eskiden bilgisayarlarda saatlerce oyunlar oynar başından kalkmak bilmezdik. Günümüzde bu alışkanlığımız biraz değişmeye başladı. Eskiden bilgisayarlarda oynadığımız oyunlar artık cebimize girdi. Bu oyunlarla akıllı cihazlarımızı elimizden düşürmemekle beraber, her gün saatlerimizi harcamaktayız.

Nasil-Mobil-Oyun-Yapilir

Peki saatlerimizi harcadığımız bu oyunlar nasıl yapılıyor. Bu işin mutfak kısmını ilgilendiren ”nasıl mobil oyun yapılır” sorusunu sizler için cevaplıyoruz.

Eğer isterseniz sizde bu işten para kazanmaya başlayabilirsiniz. Aklınıza gelen ve henüz yapılmamış basit bir oyun fikri bile, size yüz bin dolarlar hatta milyon dolarlar kazandırabiliyor, Kazandırabilir. Fakat asıl soruyu cevaplayabilmeniz kaydıyla. Nasıl mobil oyun yapılır ?

Türkiye olarak henüz diğer ülkeler kadar mobil oyun sektöründe yer edinemesek de bunu değiştirmek, bu sektörde Türkiye’nin adını ciddi manada duyurmak ve yaymak da yine bizim elimizde. Hepimizin aklına gelen ve yapılmamış bazı fikirler illaki oluyordur veya olacaktır. Tabi bu iş biraz da heves ister, araştırma ister. Bunları birkaç yazılım dili öğrenip, grafiklerini hazırlayıp ve seslerini de bir şekilde yaparak veya başka bir yerden temin ederek neden bizde bir adım atmayalım ki ?

Nasıl mobil oyun yapılır ? İşte Cevap :

Mobil oyun nasıl yapılır sorusunun cevabı aslında oldukça basit. Unity 3D, 2D ve 3D oyunlar geliştirebileceğiniz ve bu oyunları birkaç tıklamayla iOS, Android, Windows Phone gibi platformlara kolaylıkla atayabileceğiniz, oyun geliştiriciler tarafından sıkça kullanılan popüler bir oyun motorudur. Unity 3D ile mobil oyunlar yapabileceğiniz gibi Unity’nin desteklediği diğer platformlarda (PC, Mac, Wii vb.) da oyununuzu kolayca yapabilir ve tasarlayabilirsiniz.

Unity ile C#, JavaScript, Boo dillerinden birini ve birkaç modelleme bilgisini öğrenip oyun geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Unity 3D’yi öğrenme konusunda size yardımcı olacak hem Türkçe hem de diğer dillerde birçok kaynağı internette kolayca bulabilirsiniz.

Unity 3D’yi Windows için

Buradan indirin

buradan indirip sizde kendi oyununuzu yapmaya başlayabilir, mobil oyun yapma işine adım atabilirsiniz.

Sizler hiç mobil oyun yapmayı düşündünüz mü ?

569 defa Okundu

“Nasıl Mobil Oyun Yapılır” için 2 cevap

  1. Deniz dedi ki:

    Oyun yapmak istiyorum kac gun urasdim ama yapamadim . Mobil dunyasini ileri surdurmek istiyorum.ama cok emin degilim.İNŞALLAH olour

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir