29.03.2015 87 defa okundu

Nesnelerin İnterneti Nedir sorusuna artık çevremiz de örnek verebileceğimiz o kadar elektronik cihazlar var ki bunları saymakla bitmez.

Günümüzde bir çok cihaz artık internet üzerinden birebirleri ile haberleşiyor ve birbirleri ile komut alışverişi yapıyor.

Gelişen teknoloji ile birlikte İnsan hayatını kolaylaştırmak için hızla geliştirilen teknoloji, insanı hızlı bir şekilde Dünyanın herhangi bir noktasına kısa süre içerisinde fiziksel, ses, görüntü olarak ulaşılabilir hale getirdi.

Dünya yakın zamanda ve kısa sürede bir birine bağlı bir ağ haline geldi ve bu ağın aktif kullanıcıları insanların yanı sıra makinalar da bu ağdan yararlanıyor.

insandan insana iletişimi sağlayan bu ağ yapısı artık üretilen nesneler arasında da iletişim sağlamaya başladı.

Nesnelerin internetini tanımlayacak olursak “Benzersiz adreslere sahip nesnelerin (Bilgisayarların ip adresi ve ya Telefonların IMEI numarası gibi) belirli protokoller ile birbirlerine bağlanarak, birbirleri ile kablolu/kablosuz ve benzer şekilde haberleşerek kendi aralarında bilgi paylaşarak oluşturdukları Dünya çapında ki akıllı ağ” diyebiliriz. Basit bir örnek verecek olursak mobil uygulamamızdan para transferi talimatı verdiğimizde karşı tarafın ATM si o parayı veriyor. Makinalar makinadan habersiz iş yapmıyor. Arabalarımız artık telefonlarımıza konumunu atabiliyor.

Örnekleyecek olursak günümüzde iş yerinizde sorunla karşılaşan bir cihaz size haber verebilir ve sizi uyarabiliyor.

Fabrikada üretim hattında ki bir aksaklık başka bir makinaya haber vererek devreye girmesini sağlayabilir.

Hastanede çıkan yangını merkezi yangın söndürme cihazı sadece o bölgeye su püskürtürken aynı zamanda size uyarı atabilir.

Siz eve gelmeden telefonunuz ile kombi ya da klimanızı açabilirsiniz.

Sizin odada olmadığınızı fark eden TV niz kendini kapatabilir.

Şu an bunda sınır yok ve devir artık nesnelerin interneti olma yolunda hızla ilerliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir