08.07.2015 121 defa okundu

Akıllı telefonlarda çok sık duyduğumuz bir özellik olan NFC nedir ? Ne işe yarar ? Nerelerde ne için kullanılır ? sorularını, bu yazımızda cevaplıyoruz. İşte detaylar.

Akıllı telefonlarda sık sık karşımıza çıkan özelliklerden olan NFC, çoğu insan tarafından bilinmiyor. Peki, NFC nedir? Bu sorunun cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda NFC teknolojisini yakından tanıyacaksınız.

NFC Nedir?

NFC-Teknolojisi-Nedir

NFC, düşük bant genişliğine sahip olan, Bluetooth ve Wifi gibi teknolojilerden zayıf çalışan ve çok kısa mesafe (yaklaşık 4 cm aralıkta) ile kullanılabilen bir kablosuz iletişim teknolojisidir. Açılımı Near Field Comminucation, Türkçesi ise Yakın Alan İletişimi olan NFC teknolojisi, temel olarak bu teknolojiye sahip cihazların çok kısa mesafede birbiri ile veri alışverişi yapabilmesine yardımcı oluyor.

NFC kim tarafından geliştirildi ?

NFC teknolojisi, Sony ve Philips markaları tarafından, 2002 yılı sonunda geliştirilmiş, 2003 yılı sonunda ise bir kablosuz iletişim teknolojisi olarak kabul edilmiştir. Ayrıca geliştirmenin yanı sıra Sony ve Nokia markaları, NFC teknolojisinin daha hızlı yayılmasını sağlamak için NFC Forum‘u kurmuştur.

NFC nerelerde kullanılır ?

NFC teknolojisi, akıllı telefonlarda mobil ödeme, çipli kimlikler ile daha seri işlem yapabilme ve NFC etiketlerde kullanılmaktadır. NFC etiketler belli bir işlemi veya işi kolaylaştırmak için kullanılır. Çok basit bir örnek vermek gerekirse, akıllı telefonunuzu NFC etiketine yaklaştırarak, telefonunuzun herhangi bir uygulamasını açabiliyorsunuz.

Sonuç olarak NFC teknolojisi, yakın mesafede kilit açma, veri aktarma, alışveriş yapma gibi pek çok işlemi, rahatlıkla yapabilmemizi sağlayan ve son yıllarda akıllı telefonlarda yaygınlaşan bir teknolojidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir