09.04.2024 523 defa okundu

Nikola Tesla ve Mustafa Kemal Atatürk, 20. yüzyılın en önemli figürlerinden ikisidir. Bilim ve siyasette devrim yaratan bu iki dehanın yollarının kesişip kesişmediği sorusu uzun yıllardır merak konusu olmuştur.

Nikola Tesla Sırbistan’ın dış siyasette Osmanlıya İç siyasette bağımsız olduğu bir dönemde 9 Temmuz 1856 bir Osmanlı vatandaşı olarak doğmuştur. Hayatının bir çok döneminde Türklerle bir şekilde temasta bulunmuştur. Türklere olan sevgisinin yanı sıra mevcut Osmanlı yönetimini de kimi zaman eleştirmiştir. 6 Haziran 1939 tarihinde Tesla tarafından Amerika’da ki  Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğuna yazdığı mektupta ayrı bir yazının konusudur.

Nikola Tesla ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Görüşmesi Gerçek mi?

Bazı kaynaklara göre Nikola Tesla ve Atatürk’ün 1931 yılında İstanbul’da bir araya geldiği ve görüştüğü öne sürülmektedir. Bu konuda resmi kayıtlar bulunmamaktadır. Bu görüşmenin gerçekleştiğine dair kesin bir kanıt olmasa da, bazı tarihçiler ve araştırmacılar bu iddiayı destekleyen deliller sunmaktadır.

3, 6, 9 Sırrı ve Hatay Meselesi

Nikola Tesla’nın 3, 6 ve 9 rakamlarına özel bir önem verdiği bilinmektedir. Evrenin sırrının bu 3 sayıda gizli olduğunu düşünüyordu. Bu rakamların evrenin temelini oluşturduğuna ve matematiksel bir mükemmellik barındırdığına inanıyordu. Tesla, bu rakamları birçok buluşunda ve deneyinde kullandı. Tesla bir bilim adamı olmasının yanı sıra gizemli olaylar hakkında da çalışmalar yapıyordu. Tesla’ya göre biri Peru da diğeri Hatay da olmak üzere Dünya üzerinde boyutlar arası geçişi sağlayan iki kapı bulunmaktaydı. Bu nedenle Tesla, Atatürk’e Hatayı alması konusunda ısrar ettiği söylenir.

Gerçek ve Efsanelerin Karışımı:

Nikola Tesla ve Atatürk arasındaki ilişkiye dair bilgiler, kesinlikten ziyade spekülasyonlara dayanmaktadır. Görüşmenin gerçek olup olmadığı, 3, 6, 9 sırrının anlamı ve Hatay meselesi ile bağlantısı gibi konularda net bir kanıt bulunmamaktadır.

Görüşmeye Bilimsel açıdan bakacak olursak sanayileşen Avrupa’da Edison’un elektrik doğru akımı sürekli gelişiyordu ve elektriği uzun mesafelere iletmede Tesla’nın alternatif akım yöntemi her geçen gün kabul görmemeye başlamıştı. Yeni Türkiye Cumhuriyetinin alt elektrik altyapısını oluştururken Tesla bu konuda önerilerde bulunmuş olabilir.

Atatürk, bilimin ve teknolojinin bir ülkenin kalkınması için ne kadar önemli olduğunun farkındaydı. Atatürk ve Tesla, geleceği görebilen ve dünyayı değiştirebilecek vizyona sahip liderlerdi. Bu nedenle, bir araya gelmeleri ve fikir alışverişinde bulunmaları oldukça doğaldır. Tesla, Türklere yabancı olmayan biridir ve bu görüşme her açıdan doğal kabul edilebilir.

Nikola Tesla ve Atatürk’ün fikir alışverişinde bulunmuş olması ve ortak bir vizyona sahip olması oldukça olasıdır. Bu iki dehanın dünya görüşleri ve vizyonları birçok açıdan örtüşmektedir. Her ne kadar kesin bir kanıt olmasa da, Nikola Tesla ve Atatürk arasındaki bağlantı, tarih ve bilim meraklıları için ilgi çekici bir konu olmaya devam edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir