25.12.2021

Son zamanlarda web site sahiplerinin karşılaştığı en büyük problemlerden biri de Google Search Console’e giriş yapınca “Kapsam” menüsünde karşımıza çıkan “Gönderilen URL “noindex” işaretli” hatasıdır.

Bu sorunun çözümü için internette binlerce kaynak bulabilirsiniz. Ama bunları unutun! Google her sene kendi algoritmasında binlerce değişiklik yapar ve her senenin Kasım ayı gibi büyük bir güncelleme yapar. Bu güncelleme sonucu kimi siteler hit bakımından üst sıralara çıkarken kimi de ciddi düşüşler yaşar.

Bu iniş yada çıkışların sebebi Google’ın kendi algoritmasında belirlediği yeni koşullardır. Web site sahipleri de bu yeni koşullara ayak uydurmak zorundadır.

Google 03.11.2020 yılında yapmış olduğu büyük güncelleme sonucu inddir.com olarak bir çok büyük site gibi bizde ciddi “noindex” sorunları yaşadık. “noindex” hatalarını gidermek için yapmış olduğumuz bütün denemeler başarısız oluyor ve her deneme zaman istiyordu. Sonuçta yapılan değişiklikler Google tarafından hızlı bir şekilde reaksiyon görmüyor.

Yaklaşık bir yıldır yapılan deneme sonucu doğru algoritmayı yakaladık ve “noindex” hataları giderilmeye başlandı.

Asıl etkili çözüme değinmeden önce yine de birçok yerde bulabileceğiniz yöntemleri kısaca öztleyelim.

Öncelikle WordPress de Yoast SEO, All in One SEO Pack gibi eklentiler kullanıyorsanız bu eklentilerin ayarlar kısmından “tags” etiketlerini index lemesine izin verin.

“Google XML Sitemaps” eklentisi kullanıyorsanız bu eklentinin public_html/wp-content/plugins/google-sitemap-generator klasörü içerisinde bulunan “sitemap.xsl” dosyasını açın ve

<meta name=”robots” content=”noindex, follow” /> kodu bulun ve yerine <meta name=”robots” content=”follow” /> Kodunu yapıştırın.

Bu yöntemler eski çözümler ve genellikle işe yaramıyor. Asıl sorun Google’ın bizim sitemizden ne istediğini anlamak!

Gönderilen URL "noindex" işaretli hatası

https://inddir.com/

https://inddir.com/

https://www.inddir.com/

https://www.inddir.com/

Google sitemizi bu şekilde görüyor ve 4 farklı şekilde tarıyor. Güncelleme ile Google bir sitenin kararlı URL adresini bilmek istiyor. Bunun için de “canonical” etiketini kullanmamızı istiyor.

“canonical” web sitelerinde sayfalara ait olan URL yapılarının standarda uygun olması için oluşturulan kodlama yapısıdır. Bunu da <head></head> etiketleri arasına

<link rel=”canonical” href=”https://inddir.com<?php echo $_SERVER[‘REQUEST_URI’];?>” /> bu şekilde ekleyerek kullanıyoruz. Böylelikle Google web sitemizin URL adresinin

“https://inddir.com/” olduğunu bildirmiş oluyoruz.

Diğer önemli bir çözüm de “robots.txt” dosyasında saklı. Büyük sitelerin robots.txt dosyalarını inceleyin. siteadi.com/robots.txt şekilde bakıp inceleyebilirsiniz.

Bir çok web site sahibinin düştüğü hataya düşmeyin ve /tag/ etiketlerini indexlemeye açın.

inddir.com robots.txt dosyası:

User-agent: *
Allow: /
Sitemap: https://inddir.com/sitemap.xml
Sitemap: https://inddir.com/feed
Disallow: /*ref=*
Disallow: /*?ref=
Disallow: /*replytocom
Disallow: /*?replytocom
Disallow: /*comment-page-1
Disallow: /*comment
Disallow: /*cid=
Disallow: /*?cid=
Disallow: /api/
Disallow: /wp-admin/
Disallow: /wp-includes/
Disallow: /xmlrpc.php
Disallow: /wp-content/languages/
Disallow: /wp-content/mu-plugins/
Disallow: /wp-content/upgrade/
Disallow: /ajax/
Disallow: /*?cache_refresh=1*
Disallow: /*?s=*
Allow: /wp-content/uploas/*
Allow: /api/xml/*

bunu kendinize göre uyarlayabilirsiniz.

Google sitemize index atarken:

https://inddir.com/tag/pardus/

https://inddir .com/pardus-19-3-guncellendi/ bu iki URL adresi Google için aynı URL dir ve bu da noindex sorununa neden olmaktadır. Çünkü “pardus” etiketini gördüğü bütün içerikleri /tag/ sayfasında size listelemektedir. “canonical” etiketi ile doğru olan URL adresimizi belirtmiş olurken /tag/ yolunu indexlemeye açarak “Kapsam > Gönderilen URL “noindex” işaretli” sorunundan kurtulmuş oluyoruz. Bu düzenlemeleri yaptıktan sonra hataların giderilmesi zaman alacaktır. Sabırla beklemelisiniz. Yorumlar kısmından takıldığınız yeri bize sorarsanız hızlı bir şekilde dönüş yapmaya çalışacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.