15.07.2015 92 defa okundu

Son zamanların en popüler sosyal medya uygulaması olan Periscope, hızlı bir şekilde büyüyor ve gelişiyor. Özellikle Türkiye’deki kullanıcıların ilk günden bu yana ilgisini koruduğu Periscope‘da canlı yayın sayısı da her geçen gün çoğalıyor. Ancak eğer siz de ‘Yayın yapıyorum ama çok az kişi izliyor’ diyorsanız, bu durumu değiştirmenin yolları var. İşte, Periscope yayınınızda izleyici sayınızı arttırmak için 10 madde :1) Uygun bir başlık bulun: Yayınınıza başlamadan önce, yapacağınız yayına uygun bir başlık bulun. Kısa ve ilgi çekici başlıklar izleyicinin her zaman ilgisini çeker. İngilizce bir başlık seçmeniz ise dünyanın dört bir yanından izleyicileri kendinize çekmek için iyi bir yol olacaktır.

Periscope

2) Başlıkta dürüst olun, içerikle çelişkili olmasın: Canlı yayınınız için seçtiğiniz başlık konusunda dürüst davranın. Başlığınızın izleyicilere, yayınınız hakkında gerçekçi ve doğru bir bilgi vermesine dikkat edin. Yaptığınız yayının içeriği başlığınız ile çelişkili olmasın. Örneğin arkadaşınızla sohbet ettiğiniz yayına ‘parti’ başlığını koymayın.

3) Yayın konusunda özgün olun: Periscope‘da ilk günler yayın sayısı bayağa az olduğu için her yayında izleyici sayıları da görece fazlaydı. Ancak artık durum değişti. Yayın sayısı arttıkça haliyle izleyici sayısı arttırma yarışı da başladı. Yayın konusunda özgün davranan da izleyiciyi çekmeyi başarıyor. Gittiğiniz, gördüğünüz, gezdiğiniz yerlerde yayın yapmaktan geri kalmayın. Dış çekimler, ilginç mekanlar ve aksiyon yayındaki izleyici sayısını arttırıyor.

4) Çekim kalitenize titizlik gösterin: Sürekli donan yada takılan bir yayına izleyicilerin bağlı kalmasını beklemeyin. Bağlantı kalitenizde titizlik gösterin. Diğer yandan kaliteli ve güzel bir çekim için doğru açı bulma konusunda alıştırma yapın. Kimse yamuk bir ekrana uzun süre bakmayı istemez. Tripod yada selfie çubuğu gibi ekipmanlar kullanan yayıncı sayısı her geçen gün yükseliyor. Biraz yardımdan kimseye zarar gelmez.

5) İzleyicileriniz ile konuşun: Periscope yayınlarının en önemli farkı izleyiciler ile interaktif bir iletişim kurabilmektir. İzleyicilerinizden gelen soruları yanıtlayın. Onlara verdiğiniz yanıtlar yayınınızı zenginleştirirken diğer yandan da izleyicinin yayında kalmasını sağlayacaktır.

6) Twitter’da önceden bilgilendirme yapın: Yayın öncesi Twitter’da bilgilendirme yapmak her zaman takipçi kitlenizin ilgisini Periscope’a yönlendirecektir. Özel yayınlarınız öncesinde takipçilerinize davet geçin. Yayınınızı da eş zamanlı olarak Twitter’da duyurun. Bunun için yayın öncesi çıkan küçük mavi kuş ikonuna basmanız yeterli olacaktır.

7) Yaptığınız yayınlarınızı kaydedin: Eğer Periscope‘da sadık bir izleyici kitlesine sahip olmak istiyorsanız kaliteli yayınlara imza atmak kadar yaptığınız yayınları kaydetmek de önemlidir. Kaydettiğiniz yayınlar, izleyicilere ileride yapacağınız yayınlar konusunda da fikir verirken, sadık bir kitlede bulunmalarını sağlar.

8) Periscope başka yayınları takip edin: Rekabetten geri kalmamak için rakiplerin ne yaptıklarına göz atmak da da fayda var. Periscope‘da farklı yayınları takip etmek hem yaratıcılığınızı arttırır hem de kendinizi geliştirmeniz için olanak sağlar.

9) Eğlenceyi paylaşmak izleyici sayısını yükseltir: Periscope’da en çok izlenen şeylerden biri de şüphesiz eğlenceli zamanlar. Gittiğiniz eğlence yerleri, konserler yada festivallerde gerçekleştireceğiniz yayınlar çok sayıda izleyiciyi yayınınıza çekecektir.

10) İstikrarlı olun ve düzgün bir yayın yapın: Eğer amacınız Periscope‘da sadık bir izleyici kitlesine ulaşmak ve bunu yükseltmekse düzenli olarak kaliteli içerikli yayınlar yapın. Kendinizi özletmeyin, takipçilerinizi rakiplerinize bırakmayın.

“Periscope Takipçi Sayınızı Arttırın” için 2 yanıt

  1. Eger zaxo dedi ki:

    Güzel bir

  2. İlyashan61 dedi ki:

    Takipçi arttır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir