12.10.2021

Photopea, Photoshop ara yüzüne çok benzeyen Photoshop alternatifi bir görüntü düzenleyicidir.

Hem raster hem de vektör grafikleriyle çalışabilirsiniz. Web sayfalarının taslaklarını yapabilirsiniz. illüstrasyonlar oluşturabilir, fotoğrafları işleme ve daha fazlası gibi karmaşık fotoğraf düzenleme işlemleri yapabilirsiniz.

Photoshop ara yüzüne az çok hakimseniz Photopea kullanırken hiç zorlanmayacaksınız. Online olarak ve üyelik işlemi gerektirmeden kullanıla biliyor olması oldukça avantajlı. Diyelim ki Photopea ya giriş yaptınız ve internetiniz kesildi! Kullanmaya devam edebilirsiniz. Bir defa giriş yaptıktan sonra tarayıcıyı kapatmadığınız sürece internet olmadan devam edebilirsiniz.

Photopea, 8 bit renk derinliğiyle sRGB renk alanı kullanır. PNG, JPG gibi dosyaları düzenleye bilirsiniz. PSD formatına dönüştürebilir bir çok resim formatı üzerinde işlem yapabilirsiniz. PSD formatını açarak değişiklik yapabilirsiniz. Kısaca Photoshop tarafından desteklenen resim formatlarını Photopea da desteklemektedir.

Resimler üzerinde serbest bir şekilde işlem yapabilme imkanı sunmaktadır. Resim üzerine yazı yazabilir boy, renk, şekil ve diğer düzenleme işlemini kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Katman sistemini desteklemektedir. Düzenleme alanında yer alan resim ve yazıları katman katman ayırır ve her katman için ayır ayrı düzenleme imkanı sunar. Akıllı nesne özelliğini desteklemektedir. Yani siz bir PSD veya PNG formatında bir görsel eklediğinizde onu otomatik olarak katmanlara ayıracaktı.

Resim düzenleme photopea

Ctrl + V gibi klavye kısa yollarını desteklemektedir. Bir çok işlemi yaparken kısa yolları kullanabilirsiniz. Navigasyon özelliği sayesinde Ctrl + Space tuşu ile görselinizi yönlendirebilirsiniz.

Aynı şekilde Alt tuşuna basarak Mouse tekerleğini çevirerek görseli uzaklaştırıp, yakınlaştırabilirsiniz.

El aleti işaretine tıklayarak görseli taşıyabilirsiniz. Görüntüyü istediğiniz yöne döndürebilirsiniz. Cetveller özelliği sayesinde görüntü üzerinde hassas ve planlı düzenlemeler yapabilirsiniz. Görüntü boyutunda düzenleme yapabilirsiniz. Piksel seviyesinde düzenleme ve kesme işlemini yapabilirsiniz. Maskeleme sayesinde bir görsel üzerinde yer alan başka görseli ön plana çıkarabilirsiniz. Serbest dönüşüm özelliği sayesinde bir resimde yer alan kürenin etrafını saracak şekilde yazılar ekleyebilirsiniz. Perspektif dönüşümü sayesinde bir görselin görünme açısını değiştirebilirsiniz. Uygulamanın ayrıca detaylı ve yetenekli bir Filtre özelliği bulunmaktadır.

Photopea, Filtreler durumunda, bulanıklık filtresinde olduğu gibi aynı renge sahip pikseller farklı renklere değiştirile bilmektedir.

Görsel üzerinde Kement, Çokgen Kement, Manyetik Kement özelliklerini kullanarak seçim yapabilirsiniz.

Brush, Pencil, Eraser, Clone Stamp özelliklerini kullanabilirsiniz. Blur and Sharpen, Dodge and Burn, Smudge özellikleri sayesinde renk oynamalarını ve şekil değiştirme işlemleri yapabilirsiniz.

Photopea kullanmak için buraya tıklamanız yeterlidir. Her hangi bir ayrıca işlem gerektirmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.