28.07.2022 253 defa okundu

Yakın zamanda priv hesap olarak isimlendirilen kullanım amacı farklı yeni bir hesap ortaya çıkmaya başladı.

Sosyal Medya Platformları gün geçtikçe büyüyor ve bir çok yeni akımlar ortaya çıkıyor. Özellikle gençler tarafından ilgi gören platformlar birçok kişinin vazgeçilmezi olurken bir çok kullanıcı da ciddi sorunlarla karşılaşabiliyor.

Sorun yaşayan birçok kullanıcının ortak sorunu sosyal medya platformlarının gizlilik kurallarına önem vermemesi. Twitter, TikTok, Facebook ve Instagram gibi platformlar gizlilik ayarları konusunda oldukça yetersiz. Platformların bilerek gizlilik ayarları konusunda ciddi adımlar atmadıklarını da söyleyebiliriz.

Bu sorunlardan olsa gerek son dönemlerde priv hesap tabir edilen yeni bir hesap algısı prtaya çıkmaya başladı. İlk olarak 2020 yılların başında duymaya başladığımız bu kavram İngilizce private (özel) kelimesinden geliyor.

priv hesap

Priv (private) Hesap Nedir?

Priv hesap özellikle herkesin görmesini istemeyeceğiniz hesabı tanımlıyor. Günümüzde bir kişinin normal koşullarda Twitter, TikTok, Facebook ve Instagram gibi platformların en az bir yada bir kaçında kullanıcı hesabı bulunuyor. Kullanıcılar zaman içerisinde ilgi duydukları sayfaları beğeniyor, takip ediyor. Örneğin kıyafetlere ilgi duyan birisi kıyafet, otomobillere ilgi duyan birisi otomobil ile ilgili paylaşım yapan sayfa ve grupları beğeniyor. Bir nedenden dolayı tanımadığı bir çok kullanıcı ile etkileşimde bulunuyor. Ayrıca kullanıcı çok tanımadığı, belki de hayatında bir kaç defa gerçek hayatta gördüğü kişiyi takip ediyor yada takip ediliyor.

Bu tür durumlara canı sıkılan bir çok kullanıcı sadece yakın arkadaşları ile görüşebileceği ya da paylaşımlarını sadece çok az özel bir kitlenin görebileceği priv hesap açıyor.

Fake Hesap Nedir?

İnsanların tamamen kendi kimliğinden ve özel bilgilerinden çıkıp başka bir kimliğe büründükleri sahte hesaptır. Bu tür hesapların kullanım amacı insanların bazı konularda kendisini ifade ederken daha rahat davranıyor olabilmesidir. Diğer önemli bir neden de fake hesaplar sayesinde kişiler olmak isteyip de olamadığı karakteri fake hesaplarda oluşturuyor. Hayalinde ki karakteri ve ya örnek alıp özendiği karakteri fake hesaplar sayesinde oluşturarak gerçek hayatta ki kimliklerinden farklı bir kimliğe bürünebiliyorlar.

Önemli Bir Değerlendirme!

Sosyal Medyada bütün hesaplarımız priv olmalıdır. Sizin yüksek bir manzarada fotoğraf çektirmeniz yakınlarınız dışında kimsenin ilgisini çekmez! Ama evinizden uzakta başka bir konumda çektirdiğiniz fotoğraflar kötü niyetli kişilerin kötü amaçlı ilgilerini çekebilir. Bu burada vereceğimiz en basit örnekti. Kişisel bilgilerinizi kendi elinizle sosyal medyada ifşa emeniz en tehlikeli durumdur. İnternet ortamında zaten gün geçtikçe kişisel verileri korumak zorlaşıyor.

Bu olumsuzluklara rağmen bilinçli ve dikkatli bir kullanıcı olarak bir çok verimizi ciddi anlamda koruyabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir