03.2018 03.2018

Bilgisayar kullanıcılarının en çok canını sıkan durumlardan biridir Driver bulmak. Programsız Driver Bulma Yöntemi ile artık bu sıkıcı durumdan kurtulacaksınız.

Driver Nedir?

Bir donanımın işletim sistemi tarafından görülüp kullanılabilir hale getirilmesi için gerekli olan programdır. Donanım üreticisi için özel olarak yazılan programdır.

Windows 10 Bilgisayara eklenen bir çok donanımın Driverini kendi bulabiliyor ama bazen format sonrası ve ya eski bir donanımı çalıştırmak istediğimizde Driver gerekli olabiliyor.

programsiz driver bulma

Programsız Driver Bulma Yöntemini Windows 10‘a göre anlatacak olsak da genel anlamda bütün çıkmış ve çıkacak işletim sistemleri için aynı mantık olacaktır.

Diyelim ki Mouse, Klavye, WebCam, Yazıcı benzeri bir donanım taktınız fakat Driver olmadığı için çalışmadı. Sırasıyla yapmanız gereken işlemler.

Bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikleri açalım.

programsiz driver bulma 1

Açılan pencerede Aygıt Yöneticisi seçelim. (Direkt arama kısmına Aygıt Yöneticisi yazarak ta bu menüye ulaşabiliriz.)

programsiz driver bulma 2

Burada Bilgisayarınıza taktığınız fakat Driveri olmayan donanımı bulun. Tanınmayan donanımın üzerinde Sarı kutucuk içinde Ünlem işareti vardır. Bulmanız zor olmayacak. Tanınmayan Donanımın üzerine sağ tıklayın ve Özellikleri açın.

programsiz driver bulma 3

Burası önemli. Sırayla Ayrıntılar kısmına tıklayın. Özellik bölümünden Donanım Kimliklerini seçiniz. Donanım Kimliklerini seçince Diğer kısmında çıkan satırlardan birine tıklayın ve Ctrl + c ile kopyalayın.

programsiz driver bulma 4

Kopyalama işleminden sonra Google arama kısmına yapıştırın ve arayın. Büyük olasılıkla ilk bir kaç sitede sizin için gerekli olan Driveri bulacaksınız.

“Programsız Driver Bulma Yöntemi” için bir cevap

  1. Süleyman dedi ki:

    Bir çok kişinin bilmediği bir yöntem bu donanım kimliği kısmına bakmak. driver bulucu kullanmak veya üreticinin sitesine de bakmak faydalı olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir